Кабмін закликали виділити мільйон гривень на ексгумацію жертв Волинської трагедії

Голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович звернувся до уряду з проханням виділити 1 мільйон гривень для реалізації окремої програми пошукових робіт, пов’язаних з ексгумацією жертв Волинської трагедії. Про це він повідомив під час ефіру телемарафону “Єдині новини”.
Дробович зазначив, що пошукові роботи планується здійснювати на підставі звернень польських громадян, які вже надійшли до Інституту національної пам’яті.
“Окрема громадянка Польщі звернулася, у неї сімейна історія, вона детально виклала опис цієї історії, на жаль, не було геолокації і офіційних даних… Якщо вона надасть більше інформації, то ми уже запланували певні роботи на 2025 рік”, — зазначив Дробович.
За його словами, такі планові роботи буде виділене окреме фінансування.
Водночас останнє офіційне звернення від польської сторони щодо ексгумацій надійшло ще у 2019 році від тодішнього глави Інституту національної пам’яті Польщі Ярослава Шарека. Протягом років робочі групи та міжвідомчі комісії з цього питання не могли розпочати свою роботу, тому польські громадяни, можливо, через відчай звертаються безпосередньо до українських інституцій, навіть попри наявність міжнародних механізмів для вирішення таких питань.
Крім того, Дробович наголосив, що Польща досі не відновила таблиці з іменами українських жертв у місцях пам’яті, зруйнованих внаслідок актів вандалізму, що порушує двосторонню угоду від 1994 року. Ця угода передбачає зобов’язання відновлювати такі місця та інформувати про це українську сторону.
“Тому, поки офіційно Польща не виконає свої зобов’язання від 1994 року, може діяти тільки форс-мажорний механізм, коли напряму [звертаються] польські громадяни. Це теж виключення. Мають працювати якийсь елементарні християнські, людські цінності”, — підкреслив Дробович.
Волинська трагедія, що сталася у 1943 році, була періодом жорстоких етнічних чисток між польською Армією Крайовою та Українською Повстанською Армією, внаслідок яких загинуло понад 100 тисяч поляків і близько 40 тисяч українців. Свідки цих подій відзначають крайню жорстокість з обох сторін.