Кожен п’ятий українець отримує спецпенсію: Мінсоцполітики

Сьогодні орієнтовно кожен п’ятий українець отримує пенсію за спеціальним законом; такий режим виплат продовжує діяти у шести ключових сферах. Про це заявила перша заступниця міністра соціальної політики Дарія Марчак під час публічної дискусії “Справедливість vs привілеї: майбутнє спеціальних пенсій”.
“У нас сьогодні орієнтовно кожен п’ятий українець – це людина зі спеціальною пенсією. В Україні нараховується 11 різних законів, які регулюють призначення пенсійних виплат. Частина з них вже втратили чинність, як-от, закон про державну службу, про Національний банк, про ЗМІ тощо. Ці спеціальні системи вже інтегровані в загальну пенсійну систему. Але залишаються шість великих сфер, де зберігаються спеціальні пенсійні системи. Це, зокрема, шахтарі, прокуратура, судді, чорнобильське законодавство і найбільша категорія – це особи, звільнені з військової служби”, – повідомила Марчак.
Вона пояснила, що ці системи мають кілька принципових відмінностей від загальної. Зокрема, йдеться про можливість виходу на пенсію у значно молодшому віці, іноді навіть до 40 років.
“Найгірший, на мій погляд, наслідок таких норм – це те, що ми вимиваємо з ринку праці значну кількість людей працездатного віку. Сьогодні у нас великий дефіцит на ринку праці, який не закривається поточними кандидатами. І пільговий вік виходу на пенсію – це одна з тих сфер, де є потенціал для зменшення цього дефіциту”, – підкреслила Марчак.
Інша ключова різниця — це вимоги до стажу. Якщо в загальній пенсійній системі необхідно щонайменше 30 років стажу, то в спеціальних системах часто вистачає 20–25 років, а також нижчий мінімальний вік виходу на пенсію.
“Третя велика пільга, характерна для спеціальних пенсійних систем, це окрема формула нарахування виплат, набагато більш привілейована, порівняно зі звичайною пенсійною. За загальним пенсійним законом коефіцієнт заміщення (частка заробітної плати, яка покривається пенсійною виплатою) має складати не менше 40%. А до прикладу, у шахтарів це 80%, у силовиків – 65%, у прокурорів – 60%, у суддів – 50%. Подекуди фактичні коефіцієнти можуть перевищувати 100%. Наприклад, у нас є рішення судів, за якими прокурор при заробітній платі у 13 тис. грн отримав пенсію у 97 тис. грн”, – зазначила заступниця міністра.
Особливу увагу викликають пенсійні умови для працівників прокуратури, де, крім загальних переваг, передбачено ще й право на одночасне отримання пенсії за вислугу років разом із заробітною платою.
“За цим законом прокурори можуть отримувати паралельно із заробітною платою пенсію за вислугу років, чого навіть в інших спеціальних системах не передбачено. Саме цю норму і намагається наразі прибрати законопроєкт, підготовлений Комітетом з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, який готовий до другого читання у парламенті”, – додала Марчак.
Наразі Міністерство соціальної політики спільно з профільним комітетом працює над реформуванням спеціальних пенсій. Зокрема, планується створення професійних пенсійних систем, у яких підвищені виплати забезпечуватимуться підвищеними внесками.