Діти війни

Кричущі порушення прав дітей у спецшколі на Тернопільщині: тенденція, що викликає занепокоєння

15 листопада Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець оприлюднив інформацію про черговий випадок порушення прав дітей у спеціальному навчальному закладі для дітей з особливими освітніми потребами на Тернопільщині. Подібні випадки, на жаль, вже стають тривожною тенденцією. Раніше виявлялися порушення у Львівській області, і щоразу такі ситуації викликають широкий суспільний резонанс.

Позаплановий моніторинговий візит

До одного зі спеціалізованих закладів для дітей на Тернопільщині був здійснений позаплановий моніторинговий візит, організований Офісом Омбудсмана у співпраці з Національною соціальною сервісною службою, громадськими організаціями, Українською мережею за права дитини та Фондом “Голоси дітей”. Підставою для візиту стало звернення на “гарячу лінію” Омбудсмана щодо випадків насильства над дітьми у цьому закладі.

Виявлені порушення прав дітей

Результати моніторингу були приголомшливими і підняли численні питання щодо ставлення до дітей у цьому закладі. Серед основних порушень, які виявила моніторингова група:

  • Сексуальне насильство: зафіксовані свідчення дітей, які можуть свідчити про факти сексуального насильства в закладі. Наразі проводиться перевірка цих свідчень.
  • Відсутність обліку дітей: у закладі немає системи обліку присутності учнів, адміністрація і викладачі не знають точної кількості дітей на заняттях.
  • Психологічний тиск та залякування: дітей залякують поміщенням у психіатричний заклад за погану поведінку.
  • Неприпустиме ставлення персоналу: навіть за присутності моніторингової групи персонал дозволяв собі психологічний тиск на дітей, ображаючи і навіть штовхаючи їх.
  • Безконтрольне вживання ліків: дітям видають ліки, включаючи психотропні засоби, без призначення лікарів, діагнозу та контролю.
  • Відсутність медичної підтримки: заклад не має договорів з місцевими медичними закладами, що обмежує доступ до належного медичного контролю.
  • Недостатня кількість документів у особових справах: в особових справах дітей відсутні важливі документи та актуальні висновки про стан їхнього здоров’я.
  • Неналежні умови розвитку для дітей з особливими потребами: у закладі бракує корекційних педагогів, логопедів, дефектологів та інших спеціалістів.
  • Відсутність особистих речей у дітей: дітям не надають необхідних засобів особистої гігієни, одягу та іграшок. Виявлено гуманітарну допомогу, яка понад рік не була розподілена серед дітей.
  • Неналежні умови проживання: кімнати для проживання дітей потребують ремонту, а меблі — заміни.
  • Небезпечні продукти харчування: у харчоблоці зберігаються продукти з невизначеним терміном придатності. Одна дитина з алергією залишалась без альтернативного харчування, що призводило до частого голодування.
  • Алкоголь у навчальних приміщеннях: у класі, призначеному для кулінарних занять, було знайдено алкоголь, що перебував у відкритому доступі для дітей.
ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  З 2025 року українські школярі у Польщі зможуть складати випускний іспит з української мови як частину матури

Розслідування та подальші дії

З огляду на серйозність ситуації моніторингова група викликала до закладу правоохоронців для проведення розслідування. Наразі відомо, що ювенальна прокуратура Тернопільської області порушила кримінальні провадження за фактами сексуального насильства, незаконного поміщення осіб у психіатричний заклад, неналежного виконання обов’язків щодо охорони здоров’я дітей та зловживання службовим становищем.

Дмитро Лубінець наголосив на необхідності негайного усунення всіх порушень, забезпечення безпечних і гідних умов для дітей у закладах, зокрема для дітей з особливими освітніми потребами. Омбудсман закликав до виконання наданих рекомендацій і звернув увагу на те, що повторювані випадки порушення прав дітей у спеціалізованих закладах свідчать про потребу у більш жорсткому контролі з боку державних органів та впровадженні додаткових заходів для захисту прав дітей.

“Зі свого боку вимагаю забезпечення безпечних умов для дітей, виконання наданих рекомендацій та негайного усунення виявлених порушень!”, – написав він.

Коментар Тернопільській обласній військовій адміністрації

У Тернопільській обласній військовій адміністрації відреагували на повідомлення про можливі порушення прав дітей у спеціальному закладі в Новосілці. Керівник служби у справах дітей ОВА Ростислав Дрозд підкреслив, що від початку роботи моніторингової групи від офісу Уповноваженого з прав людини обласна адміністрація активно співпрацює у дослідженні ситуації.

Ростислав Дрозд зазначив, що для всебічного аналізу облрада створила спеціальну комісію. До її складу входять представники різних структурних підрозділів, зокрема департаментів освіти, охорони здоров’я та служби у справах дітей. Комісія вже провела перше засідання, і впродовж цього тижня заплановано виїзд до закладу для глибшого вивчення обставин і детального аналізу зібраної інформації.

Також Дрозд повідомив, що у засіданні комісії взяв участь Олександр Криницький, представник Уповноваженого з прав людини в Тернопільській області. Він був присутнім під час моніторингового візиту і надав комісії докладну інформацію про виявлені порушення. Звіт моніторингової групи буде переданий до облради та обласної адміністрації для подальшого реагування.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Майже на 60% зросла кількість українців, які хочуть всиновити дитину

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку