ЄС та світ

Китай надасть університетам США зразки з Місяця

Китай схвалив низку міжнародних заявок на отримання в тимчасове користування зразків місячного ґрунту, зібраного в межах місії «Чан’е-5», зокрема й від двох університетів зі США. По це повідомляє Spacenews.

Під час конференції в Шанхаї, приуроченої до 10-го щорічного Дня космосу Китаю, Китайське національне космічне управління (CNSA) оголосило результати нового етапу розгляду міжнародних запитів на запозичення зразків з Місяця. У межах заходу також відбулася церемонія підписання відповідних угод.

Загалом було затверджено заявки від семи університетів з шести країн — США, Японії, Німеччини, Франції, Великої Британії та Пакистану. За інформацією CNSA, заявки було розглянуто відповідно до чинних процедур щодо управління місячними зразками та міжнародної наукової співпраці. Серед американських закладів, які отримають зразки, — Університет Брауна та Університет Стоуні-Брук, що фінансуються NASA.

Це рішення прозвучало на тлі зростання напруженості між США та Китаєм у сфері торгівлі та обмежень на двосторонню космічну співпрацю, а також на фоні активних дипломатичних ініціатив Китаю в галузі космосу.

Також CNSA оголосила про відбір міжнародних проєктів, які візьмуть участь у майбутній місії «Чан’е-8» із посадкою на південному полюсі Місяця, запланованій на 24 квітня. Серед обраних — країни-учасниці Міжнародної місячної дослідницької станції (ILRS), що виступає альтернативою американській програмі Artemis і реалізується під проводом Китаю.

Крім того, агентство повідомило, що майбутня місія з повернення зразків із Марса «Тяньвень-3», запуск якої заплановано на кінець 2028 року, відкрита для міжнародних наукових пропозицій.

Нагадаємо, що в межах місії «Чан’е-5», яка відбулася наприкінці 2020 року, було зібрано 1731 грам місячного ґрунту з геологічно молодої області Oceanus Procellarum на зворотному боці Місяця. Спершу зразки були передані китайським науковцям, а з серпня 2023 року CNSA відкрила процес подання міжнародних заявок на отримання доступу до зібраного матеріалу.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Російські підсанкційні олігархи стали акціонерами найбільшої нафтової компанії Великобританії

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку