Китайські вчені створюють армію бджіл-кіборгів (відео)

Китайські дослідники перетворюють бджіл на кіборгів, впроваджуючи в їхній мозок мікроконтролери, що дозволяє керувати напрямком їхнього польоту. За задумом вчених, ці напівмашини-напівкомахи можуть бути корисними для військової розвідки або пошуку людей після природних катастроф. Про це повідомляє The Telegraph.
Команда під керівництвом Чжао Цзяляна, професора Пекінського технологічного інституту, розробила найменший у світі мозковий контролер, що важить лише 74 міліграми — менше за дрібку солі. Цей пристрій кріпиться до спини робочої бджоли й за допомогою трьох голок проникає в її мозок, змушуючи летіти у визначених напрямках.
Результати випробувань виявилися вражаючими: дев’ять з десяти бджіл успішно реагували на сигнали та виконували поставлені завдання. За словами вчених, завдяки цій технології такі “кіборги-бджоли” можуть стати незамінними у секретних операціях і місіях, де недоступна присутність людини.
Мікропристрої можуть бути обладнані камерами, мікрофонами та сенсорами, що дозволяє комахам фіксувати дані й передавати їх оператору. Завдяки своєму маленькому розміру бджоли здатні непомітно проникати у вузькі простори, які не під силу ні людям, ні великим роботам, і робити це без виклику підозр.
“Роботи на основі комах успадковують чудову мобільність, камуфляжні можливості та адаптивність до навколишнього середовища від своїх біологічних господарів. Порівняно із синтетичними альтернативами, вони демонструють підвищену скритність та збільшену оперативну витривалість, що робить їх безцінними для прихованої розвідки в таких сценаріях, як міські бої, боротьба з тероризмом та заборона наркотиків, а також критичні операції з ліквідації наслідків стихійних лих”, — пояснив професор Чжао.
Раніше вчені вже експериментували з жуками, оснащуючи їх мікрочипами й проводами, які дозволяли керувати комахами за допомогою інфрачервоного випромінювання та Bluetooth. Один із таких “рюкзаків” важив лише 23 міліграми — майже втричі менше, ніж вага кіборг-бджолиного обладнання.
Подібні розробки ведуться і в Сінгапурі, де теж створюють кіборг-контролери, хоча вони були більшими та важчими й використовувались з тарганами — зокрема під час рятувальних робіт після землетрусу в М’янмі. Інші країни, зокрема США та Японія, також активно працюють у напрямку створення комах-кіборгів.
Попри успіхи, команда Чжао визнає, що залишається чимало викликів. Найбільша проблема — малі батарейки, які швидко розряджаються, тоді як потужніші були б надто важкими для польоту. Крім того, один пристрій не можна просто використовувати на різних видах комах, оскільки їхня реакція на сигнали може відрізнятись.