Ліки, які не можна ввозити до країн ЄС: що треба знати українським біженцям
Для українських біженців, які змушені залишати свої домівки через війну та переїжджати до країн Європейського Союзу, важливим питанням стає перевезення необхідних ліків. Особливо це стосується тих, хто страждає на хронічні захворювання або потребує постійного прийому медикаментів. При цьому варто пам’ятати, що країни ЄС мають свої правила та обмеження щодо перевезення медичних препаратів через кордони. Щоб уникнути складнощів, важливо заздалегідь ознайомитися з вимогами щодо транспортування ліків і мати при собі всі необхідні документи. Це дозволить уникнути неприємностей на кордоні та забезпечить безперебійне лікування.
З метою допомоги українським біженцям ІА “ФАКТ” детально розібралося в правилах перевезення медикаментів із України до країн ЄС, зокрема стосовно рецептурних препаратів, наркотичних і психотропних речовин, а також загальних правил щодо аптечок.
Загальні правила перевезення медикаментів
При перевезенні рецептурних препаратів до країн ЄС, обов’язково слід мати при собі рецепт англійською мовою або сертифікат від лікаря, що підтверджує необхідність застосування ліків. Це важливо для того, щоб прикордонні служби змогли підтвердити законність перевезення цих ліків. Найкращим варіантом є міжнародний сертифікат, який підтверджує, що ліки необхідні для лікування конкретного захворювання.
Ліки, що містять наркотичні речовини, підлягають суворому контролю в ЄС, і для їх перевезення зазвичай потрібні спеціальні дозволи. Кількість таких препаратів має бути розумною — для особистого використання протягом терміну до 30 днів. Також необхідно мати медичні документи, що підтверджують призначення ліків, які містять наркотичні речовини.
Лікарські засоби у формі спреїв і рідин слід перевозити в оригінальному пакуванні та дотримуватись обмежень щодо перевезення рідин у ручній поклажі — не більше 100 мл у кожному флаконі.
Які ліки заборонено ввозити в ЄС
Ліки, що містять наркотичні або психотропні речовини, суворо контролюються країнами ЄС. До таких ліків належать:
- Наркотичні препарати: Ацеторфін, Бронхоцин, Бронхолітин, Буфотенін, Ефедрин, Інсоновін, Каффетін, Кетанов, Кодтерпін, Метокситоїн, Нео Теофедрин, Нурофен Плюс, Седалгін, Солутан, Теофедрин-Н, Терпінкод.
- В ЄС дозволено перевозити до 20 таблеток кожного з цих препаратів, але лише за наявності рецепту, упаковки, інструкції та печатки лікаря.
Також, анальгін у деяких країнах ЄС продається лише за рецептом, а в інших — заборонений через його побічні ефекти. Препарати, що містять барбітурати, такі як валокордин, корвалол та барбовал, також заборонені в багатьох країнах ЄС. Якщо такі ліки є життєво необхідними, потрібно мати рецепт від лікаря з міжнародною назвою препарату та зазначенням терміну лікування.
Психотропні речовини
Медикаменти, що містять психотропні речовини, також можуть викликати труднощі при перетині кордону. Ось список таких речовин, із якими слід бути особливо обережними:
- А: Алілпродин, Алфентаніл, Альфамепродин, Альфаметадол, Альфапродин, Альфацетилметадол, Анілеридин, Ацетилдигідрокодеїн, Ацетилметадол.
- Б: Безитрамід, Бензетидин, Бетамепродин, Бетаметадол, Бетапродин, Бетацетилметадол, Бупренорфін.
- Г: Гідрокодон, Гідроксипетидин, Гідроморфінол, Гідроморфон.
- Д: Декстроморамід, Декстропропоксифен, Дигідрокодеїн, Дигідроморфін, Дименоксадол (естоцин), Димепгептанол, Диметилтіамбутен, Дипіпанон, Дифеноксилат, Дифеноксин, Діампромід, Діетилтіамбутен, Діоксафетил бутират.
- Е: Екгонін, етилметилтіамбутен, етилморфін, етиксеридин, етинітазен.
- І: Ізометадон.
- К: Клонітазен, Кодеїн, Кодоксим, Кокаїн.
- Л: Левометорфан, Левоморамід, Леворфанол, Левофенацилморфан.
- М: Метадон, Метадону проміжний продукт, Метазоцин, Метилдезорфін, Метилдигідроморфін, Метопон, Мірофін, Мораміда проміжний продукт, Морферідин, Морфін, Морфін метобромід, Морфін-N-оксид.
- Н: Нікодикодин, Нікокодин, Нікоморфін, Норациметадол, Норкодеїн, Норлеворфанол, Норметадон, Норморфін, Норпіпанон.
- О: Оксикодон, Оксиморфон.
- П: Пентазоцин, Петидин, Петидину проміжний продукт A/В/C, Пімінодин, Піритрамід, Прогептазин, Проперидин, Пропірам.
- Р: Рацеметорфан, Рацеморамід, Рацеморфан, Реміфентаніл.
- С: Суфентаніл.
- Т: Тебаїн, Тебакон, Тилідин, Трамадол, Тримеперидин.
- Ф: Фенадоксон, Феназоцин, Фенампромід, Феноморфан, Феноперидин, Фентаніл, Фолькодин, Фуретидин.
Також слід бути обережними з препаратами, що містять психотропні речовини, зокрема:
- А: Алобарбітал, Альпразолам, Амінорекс, Амобарбітал, Амфепрамон.
- Б: Барбітал, Бензфетамін, Бромазепам, Бротизолам, Буталбітал, Бутобарбітал.
- В: Вінілбітал.
- Г: Галазепам, Галоксазолом.
- Д: Делоразепам, Діазепам.
- Е: Естазолам, Етил лофлазепат, Етиламфетамін, Етинамат, Етхлорвінол.
- З: Золпідем.
- К: Камазепам, Катин, Кетазолом, Клобазом, Клоксазолом, Клоназепам, Клоразепат.
- Л: Лефетамін, Лопразол, Лоразеп.
- М: Мазіндол, Медазепам, Мепробамат, Метилфенобарбітал, Мідазолам.
- Н: Німетазепам, Нітразепам, Нордозепам.
- О: Оксазепам.
- П: Пемолін, Піназепам.
- Т: Темазепам, Тофізопам.
- Ф: Феназепам, Фенобарбітал.
Базова аптечка для поїздки за кордон
Більшість безрецептурних препаратів можна перевозити без обмежень, але рекомендується взяти з собою лише найнеобхідніші засоби для подорожі, такі як знеболювальні, ліки від застуди та харчових отруєнь. Аптечка повинна бути компактною і включати лише ті засоби, які дійсно можуть знадобитися під час поїздки. Усі ліки повинні бути в оригінальному пакуванні.
При перевезенні ліків через кордони країн ЄС важливо враховувати всі правила та обмеження. Особливу увагу слід приділити лікам, що містять наркотичні або психотропні речовини, для яких необхідні спеціальні дозволи або медичні документи. Заздалегідь підготовані документи й знання правил перевезення медикаментів допоможуть уникнути неприємностей на кордоні та забезпечити безперебійне лікування.