Литва планує замінувати кордони з РФ та Білоруссю для посилення безпеки

Ще одна країна приєдналася до планів Польщі щодо мінування кордонів із Росією та Білоруссю. Литва заявила про намір встановити мінні загородження на своїх рубежах у межах спільної стратегії оборони східного флангу Європи. Про це повідомило Міністерство оборони Литви.
За словами міністерки оборони Литви Довіле Шакалієне, офіційний Вільнюс активно співпрацює з Польщею та Фінляндією над координацією заходів із посилення захисту східних кордонів НАТО та Європейського Союзу. У межах цих перемовин обговорюється об’єднання польського проєкту “Східний щит” і створення “Балтійської лінії оборони”, до якої планується залучити й Фінляндію.
Протягом останніх трьох місяців Шакалієне провела двосторонні зустрічі з міністрами оборони 24 країн і взяла участь у понад десяти багатосторонніх заходах, на яких піднімалося питання про потребу оновити та розширити концепцію контрмобільності для східного флангу Європи.
Зокрема, йдеться про створення багаторівневої системи укріплень, яка включатиме не лише фізичні бар’єри, а й використання протипіхотних та протитанкових мін. Литва планує звернутися до Європейського Союзу за фінансуванням цього масштабного оборонного проєкту.
“У межах таких зустрічей було ініційовано дискусію щодо оновлення та розширення концепції контрмобільності. Спираючись на польський приклад, північно-східний фланг можна укріпити кількома шарами оборонних ліній, зокрема із застосуванням протипіхотних і протитанкових мін. Регіональні партнери вже мають намір спільно шукати фінансування ЄС для реалізації цієї мети”, — повідомили в Міністерстві оборони Литви.
Такі заходи стали реакцією на рішення Польщі, яка раніше оголосила про плани встановити протипіхотні міни вздовж кордонів із Росією та Білоруссю в межах оборонного проєкту “Східний щит”. Заступник міністра оборони Польщі Павел Бейда пояснив, що ситуація на польсько-білоруському та польсько-російському кордонах залишається вкрай напруженою та потребує рішучих заходів.
“Це буде одним із ключових елементів проєкту “Східний щит”. Зверніть увагу, з якого боку Україна зазнала атаки — саме з білоруського напрямку. Наразі ми не маємо на озброєнні протипіхотних мін, але маємо можливість налагодити їхнє виробництво”, — наголосив Павел Бейда.
У цьому контексті важливо зазначити, що Польща, Литва, Латвія та Естонія раніше вже оголосили про вихід з Оттавської конвенції про заборону використання протипіхотних мін. Це рішення стало відповіддю на погіршення безпекової ситуації в регіоні та на зростання загрози з боку Росії та Білорусі.
Литва, яка має понад 266 кілометрів спільного кордону з Росією та близько 680 кілометрів із Білоруссю, розглядає мінування як один із ключових елементів зміцнення оборони та стримування потенційної агресії.