Україна

МАГАТЕ та РФ дійшли згоди, що запуск енергоблоків на ЗАЕС під час війни є неможливим

МАГАТЕ під час обговорень з представниками російського наглядового органу Ростехнагляд на Запорізькій АЕС дійшло до спільного висновку: запуск енергоблоків на станції є неможливим, поки триває війна. Про це повідомив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

“Виходячи з обговорень на майданчику цього тижня, очевидно, що між усіма сторонами існує загальний консенсус щодо того, що Запорізька атомна електростанція не може знову розпочати роботу, доки ця широкомасштабна війна продовжує загрожувати ядерній безпеці на майданчику”, – заявив Гроссі.

За його словами, команда МАГАТЕ на місці отримала інформацію, що перед відновленням роботи будь-якого з реакторів необхідно повністю розв’язувати проблеми з постачанням охолоджувальної води та електроенергії за межами станції.

Такі вимоги є передумовами для можливого виведення шести енергоблоків Запорізької АЕС із нинішнього стану холодної зупинки. Ці умови були озвучені під час переговорів команди МАГАТЕ з представниками окупаційного керівництва станції та Ростехнагляду, який цього тижня проводить передліцензійну перевірку блоків №1 і №2. Чинні ліцензії на експлуатацію, видані Держатомрегулюванням України, спливають у грудні цього року та в лютому 2026 року відповідно.

У МАГАТЕ підкреслили, що енергозабезпечення ЗАЕС залишається критично нестабільним: на сьогодні функціонує лише одна лінія електропередач, хоча до початку війни їх було десять. Крім того, після руйнування Каховської дамби в середині 2023 року станція втратила джерело достатнього обсягу води для охолодження шести енергоблоків.

Упродовж тижня команда МАГАТЕ спостерігала за технічним обслуговуванням на майданчику, зокрема системами безпеки 5-го енергоблока та головним трансформатором 4-го енергоблока, на якому розпочато планові роботи.

“Команді повідомили, що помпа в одній з 11 свердловин підземних вод на майданчику, побудованих після руйнування Каховської дамби, наразі не працює і буде замінений. Десять свердловин, що залишилися, продовжують забезпечувати достатній потік води, необхідний для зупинених реакторів”, – додали в агентстві.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Уряд підтримав реформу соціального страхування єПотенціал: які зміни очікувати українцям у 2025 році

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку