Мільярдний дохід, мінусовий результат: реальні підсумки індустрії спорту і розваг

Загальний дохід компаній спорту й розваг досяг 3,47 млрд грн — це на 10% більше, ніж роком раніше. Про це свідчать підсумки Індексу Опендатабота 2025.
Однак за поверхнево оптимістичними цифрами криється контрастна реальність: з понад десятка великих гравців лише три змогли завершити рік з прибутком. Всі інші — у збитках. Сектор, що має шалений попит, лишається вразливим до ризиків війни, інфляційного тиску й інвестиційної обережності.
Незважаючи на найвищий валовий дохід серед усіх компаній рейтингу — 913,65 млн грн — київське «Динамо» завершило рік з грандіозним збитком у 784,07 млн грн. Це найгірший результат серед усіх учасників Індексу. При цьому ще 2023 року клуб був прибутковим — 345,67 млн грн чистого доходу. Падіння виручки у 1,7 раза стало відображенням загального ослаблення клубу, який належить до бізнес-групи братів Суркісів. Попри все, команда очолила рейтинг за розміром доходу.
На другому та третьому місці — два філіали найбільшої української мережі фітнес-клубів «Спорт Лайф». Київ-1, що належить Тетяні Подрєзовій, показав дохід 545,81 млн грн, а Київ-6 (власниця — Лариса Пахомова) — 377,56 млн грн. В обох випадках зафіксовано не лише зростання виручки (у 1,5 раза), але й прибуток: у першому — 1,03 млн грн, у другому — 2,2 млн грн. Попри позитивну динаміку, ці прибутки радше символічні на тлі масштабів мережі.
ФК «Кривбас» з Дніпровщини посів четверте місце, наростивши дохід до 287,12 млн грн — у 1,6 раза більше, ніж торік. Особливо помітним стало зниження збитковості: втрати зменшилися у 3,4 раза і склали лише 1,1 млн грн. Це один із найстабільніших показників серед футбольних клубів.
П’яте місце посіла компанія «Термал Фюрдо», що оперує термальними водами Косино. Попри спад доходу на 16% до 272,76 млн грн, збитки вдалося скоротити у вісім разів — до 6,47 млн грн. Туристичний сектор, як і спорт, відчув тиск воєнного часу, але демонструє адаптацію.
Шосте місце — у ФК «Полісся», клубу з Житомирщини, що належить Геннадію Буткевичу, співвласнику мережі АТБ. Уперше потрапивши до Індексу, клуб одразу показав дохід у 266,8 млн грн — у 4 рази більше, ніж роком раніше. Водночас фінансовий результат залишився негативним: збитки склали 256 млн грн.
Сьоме місце — у мережі Apollo Next, яка належить генеральному директору «Фоззі Груп» Володимиру Костельману. Доходи компанії зросли вдвічі, до 234,24 млн грн. Але прибуток 2023 року (12 млн грн) змінився на цьогорічні збитки у 6,9 млн грн. У коментарі представники Apollo відзначили, що попри фінансові втрати мережа розширюється, відкриває нові клуби, працює з ветеранами та дотримується податкової дисципліни як форми економічного спротиву.
На восьмому місці — розважальний центр «Неополіс», що розташований у столичному ТРЦ Respublika Park. Компанія, пов’язана з Віталієм Хомутинніком, показала зростання доходу на 24%, до 197,51 млн грн, і водночас зменшення збитків на 14%, до 46,96 млн грн.
ФК «ЛНЗ» із Черкас, що входить до складу аграрного холдингу LNZ Group, отримав 188,64 млн грн доходу — це у 6,4 раза більше, ніж у 2023 році. На відміну від інших футбольних клубів, ЛНЗ завершив рік у плюс: прибуток склав 3,27 млн грн. Це єдиний футбольний учасник рейтингу з позитивним фінансовим результатом.
Десяту позицію у рейтингу посіла компанія «Шахтар-сервіс», яка входить до бізнес-структур Ріната Ахметова. Її дохід склав 182,05 млн грн, а збитки зменшилися у 3,3 раза — до 7,4 млн грн.
Рейтинг також зафіксував вибування з десятки компаній, які ще недавно були помітними гравцями. СК «Дніпро-1» заробив лише 34,55 млн грн — у 12,7 раза менше, ніж торік. СК «Прометей» опинився на межі — 80,94 млн грн (мінус у 1,5 раза), а ТОВ «Насвіт» показав 131,73 млн грн (спад у 1,6 раза).