Мінсоцполітики представило нову концепцію солідарної пенсійної реформи

Міністерство соціальної політики України розробило проєкт реформи солідарної пенсійної системи, який передбачає впровадження накопичувальної пенсійної моделі. Про це під час пресконференції в Media Centr Ukraine повідомила перша заступниця міністра соціальної політики Дарія Марчак.
Як зазначила Марчак, наразі в Україні існує багато випадків, коли розмір пенсій настільки низький, що держава змушена доплачувати надбавки, щоб підвищити їх до рівня мінімальної пенсії. Вона навела приклад, коли основний розмір пенсії, розрахований за формулою, становить лише 700 гривень, а решта суми – це додаткові виплати від держави.
Марчак підкреслила, що в Україні існує близько 160 різних видів надбавок, які використовуються для компенсації низьких пенсійних виплат. Це вказує на необхідність системних змін у пенсійній системі.
Нова реформа ґрунтується на європейській моделі, яку вже успішно застосовують у багатьох країнах, таких як Німеччина, Австрія, Литва та Латвія. Суть реформи полягає в тому, що кожен громадянин щомісяця відраховуватиме певний відсоток своєї заробітної плати до пенсійного фонду. Ці внески конвертуватимуться в так звані «пенсійні бали», які можна буде використовувати для розрахунку майбутньої пенсії. Кожен громадянин зможе самостійно відстежувати, скільки балів він накопичив і якою буде вартість одного бала на момент виходу на пенсію.
Дарія Марчак зазначила, що впровадження реформи дозволить підвищити пенсійні виплати для тих, хто сьогодні отримує «несправедливо низькі» пенсії, і таким чином держава зможе відмовитися від виплат численних надбавок.
“Якщо я сьогодні плачу внески, то, по-перше, це збільшує фінансовий ресурс пенсійного фонду сьогодні. І за солідарним принципом ми маємо більше грошей, щоб сьогодні платити більші пенсії тим, хто вже на пенсії. Коли я сьогодні плачу внески, то це збільшує кожного місяця мою майбутню пенсію. Якщо я не плачу внески, моя пенсія буде мінімальною, чи взагалі я не буду мати на неї право”, — сказала посадовиця.
Наразі проєкт реформи обговорюється з Міністерством фінансів. Після погодження фінансових аспектів документ буде переданий на розгляд Кабінету Міністрів та Верховної Ради.
“Очевидно, що ми б хотіли, щоб ця реформа запрацювала вже з 2024 року. Але це нереалістично. Нам потрібно дійти до Кабінету Міністрів з проєктом реформи, потім подати в Раду. І в Раді пройти два читання”, — пояснила перша заступниця міністра соціальної політики.