Україна

МОН розглядає можливість підвищення вартості навчання у вишах

Заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький вважає, що вартість контрактного навчання у вищих навчальних закладах слід підвищити. Він зазначив, що гранти на навчання сприятимуть зростанню вартості освіти.

Виступаючи у подкасті “Дофамін для освіти“, Винницький наголосив, що за поточні 25 тисяч гривень на рік неможливо забезпечити якісну підготовку фахівців. У той час як у найбідніших країнах Європи вартість університетського навчання стартує з 3 тисяч євро, що перевищує 132 тисячі гривень.

Якісна освіта має бути дорогою. Я не уявляю собі, як викладач і як людина, яка трохи розуміється на фінансовій частині університетського менеджменту, не розумію, як можна підготувати будь-якого фахівця вищої освіти за 25 тисяч гривень. А в нас є заклади вищої освіти, які таке пропонують. Переважно вони приватні, але все-таки 25 тисяч гривень: приходь і плати. Це просто купівля диплома. Це ціна на рік. Я не розумію, як це можна зробити“, – зазначив він.

Винницький також навів приклади з Румунії та Болгарії, де навчання у ВНЗ починається від 3 тисяч євро, а у Німеччині на рік витрачається 6-8 тисяч євро на одного студента.

Середня вартість контрактного навчання в Україні складає 1 тисячу євро, що спричиняє низьку зарплату викладачів і недостатню якість освіти.

” Хтось це назве відпрацюванням, я насправді цього слова дуже не люблю, тому що не вважаю, що це ти відпрацьовуєш обов’язок. Це держава має запропонувати конкурентне, за конкурсом перше робоче місце. Це можливо робити серед медиків, це можливо робити з вчителями, з деякими іншими спеціальностями, пов’язаними з державним сектором. Але я ще раз повторюю: з конкурентною зарплатою, це не про кріпацтво”, – додав Винницький.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Україна веде переговори щодо перехідного періоду безмитної торгівлі з ЄС

Також він зазначив, що хоча підвищення вартості навчання непопулярне, це необхідний крок для підвищення якості освіти.

Законопроєкт № 10399, який розглянуть у Раді в листопаді, передбачає, що студенти на бюджеті будуть мати зобов’язання перед державою, яка запропонує їм перше робоче місце.

Хтось це назве відпрацюванням, я насправді цього слова дуже не люблю, тому що не вважаю, що це ти відпрацьовуєш обов’язок. Це держава має запропонувати конкурентне, за конкурсом перше робоче місце. Це можливо робити серед медиків, це можливо робити з вчителями, з деякими іншими спеціальностями, пов’язаними з державним сектором. Але я ще раз повторюю: з конкурентною зарплатою, це не про кріпацтво“, – зауважив Винницький.

Таким чином, студенти на бюджеті матимуть певні зобов’язання перед державою, а гранти – ні.

Грант – це інвестиція в майбутнє держави, де платник податків каже, що нам потрібно інвестувати в молоду людину. А державне замовлення – це замовлення фахівця для державного сектору. І це означає певні обов’язки того фахівця перед державним сектором“, – пояснив він.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку