МОЗ посилило контроль за відпуском опіоїда налбуфіну: раніше його масово продавали без рецепта

Міністерство охорони здоров’я внесло зміни до порядку відпуску опіоїдних препаратів з міжнародною непатентованою назвою (МНН) налбуфін, які раніше масово продавали без рецепта. Відтепер отримати ці ліки можна лише за електронним рецептом, повідомляє пресслужба МОЗ.
Нові правила поширюються на лікарські засоби, класифіковані за АТС-кодом N02AF, зокрема налбуфін, буторфанол та диналбуфін себакат. Винятки передбачені лише для аптек, розташованих у прифронтових зонах або районах активних бойових дій, де немає можливості користуватися електронною системою. У таких випадках до завершення воєнного стану та ще три місяці після цього дозволено відпускати налбуфін за паперовими рецептами, які аптеки зобов’язані зберігати протягом трьох років. Контролюватиме дотримання цих вимог Держлікслужба, яка проводитиме перевірки.
Налбуфін — потужний опіоїдний анальгетик, що може викликати залежність, тому його застосування потребує особливої обережності. Через специфічні фармакологічні властивості його потенціал до зловживання нижчий, ніж у традиційних опіатів. ВООЗ після відповідної оцінки не включила налбуфін до контрольних списків Єдиної конвенції ООН з наркотиків 1961 року. Водночас деякі країни встановлюють свої внутрішні обмеження на обіг цього препарату залежно від локальних підходів до регулювання опіоїдів.
За даними НСЗУ, у 2023 році було оформлено 2595 електронних рецептів на налбуфін, з яких було погашено лише 341. У 2024 році кількість електронних рецептів зросла до 4987, з яких погашено 794. Паралельно спостерігається суттєве збільшення виробництва та реалізації налбуфіну. Як зазначає Держлікслужба, лише за 2024 рік виготовлено на 43,4% більше упаковок, ніж у 2021 році, а продажі зросли на 37,1%.
На початку 2025 року за дорученням міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка було проведено перевірку обігу налбуфіну в аптеках. Результати моніторингу виявили системну проблему: багато аптек не могли надати паперові рецепти, за якими відпускали препарат, що свідчить про можливі випадки безрецептурного продажу — порушення чинного законодавства. Запровадження електронного рецепта покликане забезпечити прозорий контроль за обігом препаратів із ризиком зловживання. Такий підхід уже довів свою ефективність у випадку контролю за наркотичними та психотропними засобами.