На порозі катастрофи: вчені попереджають про нову глобальну загрозу

Резистентність бактерій до антибіотиків уже тривалий час розглядається як серйозна загроза для людства. Однак, занурюючись у вирішення цієї проблеми, ми можемо втратити з поля зору не менш небезпечну загрозу, попереджають науковці. У публікації міжнародного консорціуму вчених пролунало серйозне застереження щодо зростання стійкості до протигрибкових препаратів, що може стати новою серйозною проблемою для глобальної системи охорони здоров’я, якщо не вжити необхідних заходів. У той час, як багато уваги приділяється поширенню віспи мавп, людству загрожує інша, можливо ще більш небезпечна, загроза, зазначає видання News Medical.
Група науковців на чолі з дослідниками з Манчестерського університету, Вестердейкського інституту та Амстердамського університету звертає увагу на те, що більшість грибкових патогенів вже демонструють стійкість до наявних протигрибкових засобів або швидко її розвивають. У статті, опублікованій у журналі The Lancet, науковці наголошують, що ця проблема потребує негайного реагування.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), ці патогени спричиняють смерть близько 3,8 мільйонів людей щорічно. Науковці стверджують, що нинішня концентрація зусиль на боротьбі з антибіотикорезистентністю (AMR) не охоплює не менш важливу проблему — резистентність до протигрибкових препаратів. Вони закликають до того, щоб на майбутній вересневій зустрічі ООН щодо AMR були також обговорені грибкові інфекції.
На думку авторів, якщо не включити грибкові захворювання до стратегії боротьби з AMR, ця боротьба залишиться неповною, а тягар, який ці інфекції накладають на глобальну систему охорони здоров’я, лише зростатиме. Стійкість грибків стає все більш серйозною проблемою, оскільки вона є поширеною серед усіх чотирьох доступних класів протигрибкових засобів, що значно ускладнює лікування таких інфекцій, як Aspergillus, Candida, Nakaseomyces glabratus і Trichophyton indotineae, особливо небезпечних для літніх людей та осіб з ослабленою імунною системою.
Основна складність у розробці ліків для боротьби з грибковими інфекціями полягає в тому, що клітини грибків мають біологічну схожість з клітинами людини, що робить створення ефективних і водночас безпечних препаратів вкрай важким завданням. Доктор Норман ван Рейн із Манчестерського університету, який координував дослідження, наголосив, що серйозність проблеми стійкості грибків протягом десятиліть недооцінювалась, хоча вона становить дедалі більшу глобальну загрозу. Професор Феррі Хаген з Амстердамського університету підкреслює ще одну важливу проблему: хімічна промисловість часто створює фунгіциди зі схожим механізмом дії, що призводить до перехресної стійкості ще до появи нових препаратів на ринку.
Ця ситуація ставить людство в небезпечне становище, оскільки нові методи лікування можуть бути неефективними ще до їхньої появи. Науковці пропонують декілька рішень для подолання цього кризи, зокрема глобальні угоди щодо обмеження використання певних протигрибкових молекул, розширення співпраці для забезпечення продовольчої безпеки та захисту здоров’я людей і тварин, а також включення грибкових інфекцій до глобальних стратегій боротьби з AMR.
Грибкові захворювання не лише впливають на здоров’я людей, але й завдають шкоди сільському господарству, спричиняючи значні втрати врожаю по всьому світу, що впливає на продовольчу безпеку та глобальну економіку. Така подвійна загроза лише підкреслює важливість скоординованих міжнародних заходів, які б враховували як потреби аграрного сектору, так і охорону здоров’я населення.