ЄС та світ

НАТО скасувало засідання з питань України на саміті в Гаазі: Politico

На саміті Північноатлантичного альянсу, який відбудеться у Гаазі, не передбачено засідання Ради НАТО з питань України. Крім того, станом на зараз залишається невідомим, чи буде на саміті особисто присутній Президент України Володимир Зеленський. Про це повідомляє видання Politico, посилаючись на інформовані джерела, знайомі з деталями підготовки.

Організатори заходу вирішили істотно скоротити програму саміту ще до того, як президент США Дональд Трамп несподівано залишив саміт G7, не дочекавшись завершення другого дня зустрічей. Як пояснив представник його адміністрації, глава Білого дому виявив нетерпіння до багатосторонніх церемоніальних подій. Саміт НАТО в Гаазі буде побудований за схожим принципом — замість великих підсумкових документів і багатогодинних зустрічей заплановано лише кілька коротких заяв про нові зобов’язання.

Як повідомляє Politico, програма саміту включає тільки дві ключові події: офіційну вечерю в замку королівської родини Нідерландів і одне засідання Північноатлантичної ради. Раніше на подібних самітах проводили щонайменше два або три пленарні засідання. П’ятеро співрозмовників видання, обізнаних з процесом планування, підтвердили, що інші події, зокрема засідання, присвячене Україні, було виключено з порядку денного.

Присутність Президента України Володимира Зеленського поки що не підтверджена. Згідно з джерелами, його запрошено лише на урочисту вечерю з нагоди відкриття саміту, яка має відбутися у вівторок. Водночас політичне рішення про непроведення Ради НАТО–Україна стало, за словами журналістів Politico, поступкою з боку США. Вашингтон, попри заклики низки союзників, не наполягав на обговоренні українського питання, намагаючись уникнути надмірної уваги до війни, яка досі не завершена, попри передвиборчі обіцянки Трампа зупинити її.

Також джерела в Альянсі вказують, що скорочення програми саміту частково спрямоване на зниження напруги всередині НАТО у питанні нового цільового показника витрат на оборону. США та низка країн Східної Європи виступають за те, щоб досягнення нових рівнів фінансування відбулося вже до 2030 року. Водночас менші союзники, які поки не досягли й поточних орієнтирів, наполягають на подовженні цього строку до 2032 чи навіть 2035 року.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Європейське космічне агентство планує створити супутникову мережу військового призначення

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте запропонував як компроміс проміжну дату — 2032 рік. Але в останні дні деякі країни продовжували чинити спротив, через що, за словами одного з європейських чиновників, остаточна версія рішення може дозволити досягнення нового показника витрат (5% від ВВП) лише до 2035 року.

Нагадаємо, напередодні Володимир Зеленський заявляв, що ще не визначився з тим, чи особисто відвідає саміт у Гаазі. Водночас він висловив надію на зустріч із Дональдом Трампом під час заходу. Раніше повідомлялося, що Зеленський планує 24 червня у Гаазі переговори з президентом Європейської ради Антоніу Коштою, головою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн і новим генеральним секретарем НАТО Марком Рютте.

За інформацією Politico, у чернетці підсумкового документа саміту Росія, як і в попередні роки, буде названа «прямою загрозою». Проте з нього, ймовірно, буде вилучено формулювання про те, що Україна перебуває на «незворотному шляху» до членства в НАТО. Також у новому оборонному плані НАТО наразі не передбачено обов’язкових внесків на потреби України, попри попередні пропозиції союзників включити їх до нових фінансових орієнтирів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку