НАЗЯВО припинило розглядати скарги про плагіат у дисертаціях старше 10 років: науковці обурені
17 липня омбудсмен Дмитро Лубінець надіслав до НАЗЯВО лист із запитом про правову невизначеність застосування закону про академічну доброчесність.

Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО) призупинило розгляд скарг і повідомлень про порушення академічної доброчесності після листа омбудсмена Дмитра Лубінця.
Антиплагіатна ініціатива “Дисергейт” виступила проти такого рішення. Вони направили звернення до голови Верховної Ради Руслана Стефанчука та голови Верховного Суду Станіслава Кравченка.
17 липня Дмитро Лубінець надіслав до НАЗЯВО лист із запитом про правову невизначеність застосування закону про академічну доброчесність під час перевірки та розгляду скарг на плагіат у докторських (кандидатських) дисертаціях, захищених до 6 вересня 2014 року.
Представниця “Дисергейту” Світлана Благодєтєлєва-Вовк повідомила, що омбудсмен аргументував це звернення функціями контролю, зокрема, у сфері права на працю.
23 липня НАЗЯВО ухвалило рішення тимчасово зупинити перевірку зазначених дисертацій до законодавчого врегулювання скарг або офіційного тлумачення Верховного Суду. Також агентство зупинило строки їхнього розгляду.
“Призупинення розгляду скарг і повідомлень про порушення академічної доброчесності є сигналом для науково-освітньої громадськості про неспроможність державних інституцій виконувати покладені на них повноваження”, – зазначила у зверненні антиплагіатна ініціатива.
Колишній доцент Сумського державного університету та представник “Дисергейту” Олег Смірнов повідомив, що НАЗЯВО надіслало йому листа, у якому зазначено, що припиняється розгляд його скарг щодо дисертацій таких осіб:
- Голова Державної служби якості освіти Руслан Гурак;
- Головний військовий прокурор Анатолій Матіос;
- Ректор Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького Валентин Молодиченко;
- Виконувач обов’язків ректора Київського аграрного університету Національної академії аграрних наук України Олександр Никитюк;
- Доцентка кафедри реклами та зв’язків з громадськістю Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара Анжела Лященко;
- Колишній завідувач кафедри масової та міжнародної комунікації Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара Сергій Демченко;
- Акушерка-гінеколог медичного центру “Академія вашого здоров’я” Юлія Чорнописька;
- Акушерка-гінеколог Міського клінічного перинатального центру Івано-Франківська Тетяна Чернега;
- Акушерка-гінеколог Тетяна Паращишена.
У зверненні “Дисергейту” зазначається, що це не перший випадок призупинення розгляду скарг на порушення академічної доброчесності. Подібна ситуація трапилася у 2016 році після звернення тодішньої міністерки освіти і науки Лілії Гриневич щодо скарги на плагіат у докторській дисертації Катерини Кириленко. Тоді розгляд скарг поновився лише за п’ять років.
“На сьогодні було розглянуто та прийнято рішення щодо 12 скарг і повідомлень. Нині багато скарг заблоковані у судах топплагіаторами, зокрема ректоркою Вінницького національного медичного університету Вікторією Петрушенко, ректоркою Харківського національного університету імені Каразіна Тетяною Кагановською, ректором Тернопільського національного педагогічного університету Богданом Буяком, проректоркою з наукової роботи НУ “Чернігівська політехніка” Вікторією Маргасовою”, – заявили у “Дисергейті”.