Україна

НБУ дав поради, як не потрапити у боргову пастку під час оформлення кредиту

Ставки за споживчими кредитами залишатимуться високими, тому НБУ дав рекомендації, як уникнути боргової пастки під час оформлення позики. Про це повідомляє директорка Департаменту фінансової стабільності НБУ Первін Дадашова.

За словами Дадашової, загальний рівень заборгованості населення перед банками та небанківськими фінансовими установами наразі становить близько 10% від доходів громадян. Це, на її думку, свідчить не про надмірне кредитне навантаження, а про поступове відновлення кредитування як ознаку зростання споживчої активності.

Вона зазначила, що рівень роздрібного кредитування в Україні знизився з 4% до 3% ВВП після початку повномасштабного вторгнення. Для порівняння: у 2014 році цей показник сягав 10%. Водночас попри загальну позитивну динаміку, деякі позичальники можуть зіткнутися з надмірним борговим тиском.

Дадашова поділилася порадами, як уникнути подібних ситуацій:

  • уважно ознайомитися з умовами кредиту, зокрема зі строком погашення, відсотковою ставкою та комісіями — як на сайті кредитора, так і безпосередньо в договорі.
  • співвіднести суму кредиту та витрати на його обслуговування (відсотки й комісії) зі своїм щомісячним доходом.

Вона підкреслила, що в умовах стабільної й низької інфляції ставки з часом можуть знижуватися, однак зазначила:

“Однак і в країнах ЄС беззаставні споживчі кредити зазвичай дорожчі за, наприклад, іпотечні. Тож, беручи такий кредит, варто передусім розраховувати на свою фінансову спроможність повернути борг”.

Нагадаємо, що 27 січня 2025 року голова Національного банку Андрій Пишний повідомив, що за 2024 рік чистий кредитний портфель банківських установ для населення зріс на 62 мільярди гривень, або на 39%.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  В Україні зафіксовано 3186 офіційних мільйонерів, наймолодшому з них – 3,5 роки: ДПСУ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку