НБУ встановив мінімальне значення коефіцієнта левериджу для банків на рівні 3%

Національний банк України зробив ще один крок у напрямку гармонізації свого банківського регулювання з нормами ЄС, встановивши мінімальне значення коефіцієнта левериджу для банків і банківських груп на рівні 3%.
Таке рішення ухвалене на основі аналізу тестових розрахунків цього показника, які банки почали проводити з квітня 2025 року. У процесі були враховані результати калібрування, проведеного Нацбанком.
Вимога дотримання мінімального значення почне діяти для банків з 1 вересня 2025 року, а для банківських груп – з 1 квітня 2026 року. Щоб забезпечити плавний перехід до нових умов, тестовий період подовжено до кінця серпня 2025 року. Упродовж цього часу банки мають проводити щоденні розрахунки коефіцієнта левериджу.
Очікується, що запровадження цих вимог зміцнить фінансову стійкість окремих установ та банківської системи загалом, а також зробить українське регулювання більш відповідним до стандартів Європейського Союзу.
Відповідні зміни затверджено постановою Правління НБУ від 23 червня 2025 року № 68 “Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України з питань регулювання діяльності банків та банківських груп”.
Коефіцієнт левериджу — це додатковий індикатор достатності капіталу першого рівня для покриття ризиків, який не враховує ризикованість активів (на відміну від інших коефіцієнтів). Його запровадження у світі стало реакцією на фінансову кризу, яка виявила недооцінку ризиків низки активів. Згідно з нормами Базельського комітету та Регламентом ЄС про капітальні вимоги (CRR), цей показник не має бути нижчим за 3%.
Тестування в Україні показало, що при встановленні такого порогу близько 40% банків будуть обмежені цим нормативом. Якщо ж підвищити мінімальний рівень, кількість таких банків зросте непропорційно.