Обіцяні Україні дрони досі не доставлені на фронт і залишаються на військових складах у Литві

Обіцяні Україні дрони, вироблені литовськими компаніями, досі не доставлені на фронт і залишаються на військових складах у Литві, хоча їх планували передати до кінця минулого року. Про це повідомляє LRT.
За словами виробників, затримки у передачі дронів пов’язані з бюрократичними процедурами, що призводять до значних втрат для України.
Одне з підприємств, що постачає дрони для України, стверджує, що обладнання було готове ще кілька місяців тому. Глава компанії RSI Europe Томас Мілашаускас повідомив, що перша партія дронів була доставлена в жовтні, друга — в листопаді, але подальша інформація про їхню доставку в Україну відсутня. Крім того, компанія досі не отримала запрошення для навчання українських військових використовувати техніку.
Колишній міністр національної оборони Лаурінас Кащюнас зазначив, що затримки спричинені багатоступеневим процесом передачі.
«Бюрократія така: є склади, Агентство оборонних ресурсів має формально передати це армії, уряд має ухвалити рішення про передачу Україні, потім потрібно це перевезти в Україну… Це означає, що потрібно напружити волю і робити кожен крок якомога швидше», — пояснив він.
Виробники дронів наполягають на якнайшвидшій доставці техніки в Україну, адже її відсутність на полі бою збільшує втрати українських військових.
«Частину дронів ми доставили в жовтні, частину – в листопаді, але в нас поки що немає інформації про те, що дрони довезли до України. Якщо дрони не потрапляють до солдатів, це означає, що втрати будуть більшими, ніж могли б бути», — зазначив Мілашаускас.
Голова парламентського комітету з національної безпеки та оборони Гедріюс Еглінскас наголосив на важливості швидкої передачі новітніх технологій. Він зазначив, що ця ситуація має стати сигналом для перегляду всієї системи передачі військового обладнання.
У Міністерстві оборони Литви заявили, що всі дрони, закуплені у литовських виробників, будуть доставлені в Україну найближчим часом. На цьому тижні уряд ухвалив постанову, яка має пришвидшити процес передачі. Відповідно до неї, якщо державне майно закуплене за рахунок урядових коштів для потреб іншої країни, додаткового обговорення передачі більше не вимагатиметься. Міністерство повідомило, що перші зміни вже починають діяти, і техніка буде передаватися за спрощеною процедурою.
У серпні 2024 року п’ять литовських виробників успішно провели випробування своїх дронів в Україні. Загалом для Збройних сил України було закуплено майже 5 тисяч дронів на суму 5 мільйонів євро. Крім того, 2300 бойових дронів вартістю 3 мільйони євро придбано для потреб литовської армії.
Хоча раніше обіцяли, що вся техніка буде доставлена до кінця 2024 року, зараз виробники сподіваються, що з новими правилами цей процес пришвидшиться, і дрони нарешті потраплять до українських військових.