Офіс Омбудсмана за рік отримав майже 30 000 звернень щодо захисту прав людини в секторі безпеки та оборони

Протягом 2024 року до Офісу Омбудсмана надійшло 123 тисячі звернень, з яких близько 30 тисяч стосувалися питань захисту прав людини в секторі безпеки й оборони. Про це повідомив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.
За його словами, найбільшу частку серед заявників становлять родини військовополонених і зниклих безвісти — вони подали 27,3% усіх звернень. Також надходили звернення від самих військовослужбовців і ветеранів війни.
“Основний пріоритет особисто для мене – це повернення громадян України з російського полону. Станом на сьогодні вдалось повернути 4552 героїв і героїнь, серед яких 174 цивільних. Ми зробимо окрему доповідь щодо порушення прав українських військовополонених Російською Федерацією. Загальна кількість звернень по цьому напрямку: 29 957. Окремо зазначу, що за 2024 рік я отримав більш ніж 13,5 тисяч звернень щодо порушення прав від діючих військових, понад 1200 звернень надійшло від ветеранів”, – заявив Лубінець.
За його словами, надійшло 445 звернень, що стосувалися порушень прав у процесі надання статусів учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, а також члена сім’ї загиблих Захисників і Захисниць України. Основними причинами таких звернень стали затягування з розглядом документів та наявність помилок у вже оформлених матеріалах.
“На кожне таке звернення — ми негайно реагуємо. Як приклад, коли минулого року до нас звернувся Захисник України щодо зволікання у наданні йому статусу УБД та видачі відповідного посвідчення, я негайно направив лист до Міністерства оборони України. Після цього, рішення про надання статусу УБД оборонцю було схвалено. Однак, попередні п’ять місяців комісія рішення не ухвалювала, що порушувало соціально-економічні права захисника”, — пояснив омбудсман.
Він підкреслив, що у 2024 році держава активно вдосконалювала політику у сфері захисту ветеранів, що дозволило, зокрема, спростити процедуру отримання статусу учасника бойових дій. Від початку року з’явилася можливість автоматичного присвоєння цього статусу на підставі даних з реєстру ветеранів війни, де інформація фіксується на основі довідок про безпосередню участь у бойових діях.