Парламент Польщі запровадив державне свято у пам’ять про жертв Волинської трагедії

Польський сейм ухвалив рішення проголосити 11 липня державним святом — днем пам’яті “жертв геноциду, вчиненого ОУН і УПА на східних територіях Другої Польської Республіки”. Про це йдеться в офіційній заяві сейму.
4 червня польський парламент прийняв закон, що встановлює нову пам’ятну дату. Відтепер 11 липня щороку вшановуватимуть поляків, які, за визначенням польської сторони, стали жертвами дій Організації українських націоналістів і Української повстанської армії на Волині.
“Мучеництво за приналежність до польської нації заслуговує на те, щоб про нього пам’ятали у вигляді дня, що призначається щорічно польською державою, в який будуть вшановувати жертви”, — йдеться у заяві парламенту.
У документі наголошується, що протягом 1939–1946 років ОУН, УПА та “інші українські націоналістичні формування, що діяли на східних прикордонних територіях Другої Польської Республіки”, вчинили “геноцид польського населення”.
“Вони вбили понад 100 тисяч поляків, переважно селян, знищили їхнє майно та змусили сотні тисяч поляків покинути східні прикордонні території Другої Польської Республіки”, – додали у Польщі.
Раніше у відповідь на нищення українських пам’ятників у Польщі у 2015–2017 роках і через відсутність розслідувань цих випадків, Україна запровадила мораторій на проведення пошукових робіт і ексгумацій останків поляків, які загинули у 1943–1945 роках унаслідок дій УПА.
Це питання впродовж років залишалося джерелом напруженості у польсько-українських відносинах. Польська сторона, зокрема уряд під проводом Дональда Туска, наполягала на скасуванні мораторію, вказуючи, що вирішення історичних суперечностей є однією з умов для вступу України до Європейського Союзу.
Нагадаємо, у квітні на території колишнього села Пужники в Тернопільській області розпочали ексгумацію останків загиблих поляків. Керівник польсько-української робочої групи з історичного діалогу Павел Коваль назвав цей крок проривом у відносинах між двома державами.