Діти війни

Поки одні ховають дітей, інші їх викидають: історія про покинуте немовля на Тернопільщині

Поки війна щодня забирає життя дітей, а батьки хоронять своїх малюків під вибухами, в тилу з’являються зовсім інші історії — не менш трагічні. Мова йде про дітей, яких ніхто не вбивав. Їх батьки залишають своїх новонароджених малюків напризволяще: викидають на вулицю, підкидають до під’їздів, залишають у покинутих місцях без будь-якого догляду. На жаль це не поодинокі історії. Вони не завжди пов’язані з психічним розладом або кримінальним наміром. Це відбувається через втрату базового відчуття обов’язку перед дитиною, яку мати привела у світ, а також самотністю, страхом і відсутністю підтримки.

21 квітня в селищі Вишнівець на Тернопільщині перехожі знайшли немовля, яке лежало за покинутим магазином. Люди йшли на кладовище й випадково побачили новонароджену дитину, яку покинули на голій землі. Хлопчик був живий, хоч і з переохолодженням. Його передали до лікарні після першої допомоги, яку надала сільська фельдшерка.

На місці події люди побачили використані шприци і гумові рукавиці — ймовірно, свідчення того, що пологи відбувалися просто тут або зовсім поруч. Згодом поліція встановила: дитину народила вдома 19-річна місцева мешканка, яка щойно повернулася з-за кордону. На медичному обліку вона не стояла, в день пологів вона загорнула свого сина в ковдру і винесла на вулицю.

Місцеві жителі були шоковані побаченим.

“Це така новина шокуюча. У нас тут таких і не було. Я тут місцева, і не бачила, щоб вагітні були останнім часом”, — говорить Світлана Борисевич.

“Мені вже 73 роки, ще такого не чув. Занеси в лікарню, у Тернополі є ж “вікно життя” — я не розумію такого”, — каже Володимир Слободанюк, який разом з дружиною дізнався про дитину від сусідів.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  У Центрі протидії дезінформації заявили про неправдивість інформації щодо начебто благодійної акції фонду UNICEF для українських дітей

У Нацполіції області підтвердили, що на даний час триває досудове слідство. Правоохоронці вивчили записи з камер спостереження, опитали жителів селища, перевірили інформацію про можливі вагітності серед жінок у Вишнівці та прилеглих селах. У результаті зібрали достатньо фактів, щоб встановити особу, яка ймовірно залишила новонародженого на вулиці.

Юридично дії 19-річної жінки класифікували за частиною другою статті 135 Кримінального кодексу України — залишення в небезпеці. Санкція передбачає до трьох років позбавлення волі, але остаточне рішення ухвалить суд.

У момент, коли більшість українців шукає порятунку своїм дітям, ця історія ставить інше запитання: що могло призвести до того, що дитину залишили на холодній землі? Відчай? Страх? Соціальна ізоляція? Психологічна травма? Можливо, все разом.

І хоча малюк зараз знаходиться в безпеці під наглядом лікарів, його історія тільки починається. Дитина, яку покинули одразу після народження, не має ні правового статусу, ні сімейного кола, ні чіткої перспективи. Якщо мати не визнає його офіційно або буде позбавлена батьківських прав, хлопчик стане дитиною, яка потребує опіки держави. Далі — притулок, потім — інтернат або тимчасова форма сімейного виховання. Якщо пощастить — усиновлення.

З огляду на те, що новонароджений опинився в небезпеці вже в перший день свого життя, його початком вже є не просто відсутність сім’ї, а глибока соціальна травма ще до того, як він усвідомить себе. Навіть якщо держава виконає всі процедурні зобов’язання, його візьмуть під опіку чи усиновлять, його життя вже розпочалося з відмови. І це залишиться не в документах, а психології та початковому досвіді. Отже, головним питанням буде те, через що цьому хлопчику доведеться пройти, щоб навчитися жити з таким початком.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Евакуація дітей з гарячих точок під Покровськом: поліція рятує людей під постійними обстрілами в Курахівській громаді

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку