Попит на саперів в Україні зростає: кількість фахівців збільшилася в сім разів

Організація з гуманітарного розмінування The HALO Trust Ukraine, що діє в Україні з початку повномасштабного вторгнення, значно розширила свою діяльність. Ще на початку 2022 року вона мала у своєму складі близько 200 осіб, проте тепер штат виріс до 1,4 тисячі фахівців з розмінування і ще 200 працівників підтримки. Про це розповів голова операційного департаменту HALO Ukraine в інтерв’ю Delo.ua. Це розширення стало відповіддю на надзвичайний попит на спеціалістів з гуманітарного розмінування, який зріс у шість разів порівняно з минулим роком.
“З початку повномасштабного вторгнення ми почали з 200 людей. До кінця 2023 року ми вже збільшили особовий склад на понад 1 тис. осіб. і наразі зараз у нас 1,4 тис. працівників”, — наголосив голова операційного департаменту HALO Ukraine.
HALO Trust Ukraine також активно залучає жінок до своєї команди. Наразі жінки складають близько 28% серед тих, хто безпосередньо працює на замінованих територіях, тобто 340 працівників. Вони займають різні позиції — від демінерок до керівниць напрямків, відповідальних за розмінування цілих регіонів. Серед працівників підтримки жінки складають 45%, або близько 90 осіб.

На 2025 рік HALO Trust Ukraine планує розширити свій особовий склад ще на 100 осіб і збільшити кількість механічних груп розмінування на 15, довівши їх загальну кількість до 35–40. Це дозволить охопити більші території, які потребують розмінування.
Робота HALO Trust в Україні охоплює кілька ключових областей, зокрема Київську, Чернігівську, Харківську, Херсонську, Сумську, Донецьку та Миколаївську. Спеціалісти організації займаються пошуком і маркуванням вибухонебезпечних предметів, надаючи цю інформацію саперам для подальшого знешкодження. Окрім цього, організація проводить інформаційні кампанії для населення щодо безпечної поведінки на замінованих територіях. Згодом очищені від вибухівки землі передаються громадам для використання.
The HALO Trust є однією з кількох міжнародних організацій, що працюють в Україні разом із Данською групою з розмінування (Danish Demining Group) та Швейцарським фондом проти мінної діяльності (FSD). Також до розмінування активно залучаються українські державні структури, такі як Державна служба з надзвичайних ситуацій (ДСНС), а також приватні компанії, які отримали відповідні ліцензії.