Президент Ірану заявив, що його країна ніколи не підтримувала агресію РФ проти України

Президент Ірану Масуд Пезешкіан, виступаючи на Генеральній Асамблеї ООН у Нью-Йорку, заявив, що його країна ніколи не підтримувала агресію Росії проти України. Про це повідомляє газета The Guardian.
Пезешкіан також наголосив на готовності Ірану до переговорів із західними країнами, спростувавши звинувачення щодо постачання балістичних ракет Москві.
“Ми готові сісти за стіл переговорів з європейцями та американцями для діалогу та переговорів. Ми ніколи не схвалювали російську агресію проти України”, — наголосив Пезешкіан.
Ця заява пролунала на тлі звинувачень з боку США у тому, що Іран постачає ракети Росії для використання у війні проти України. Пезешкіан рішуче заперечив ці обвинувачення та зазначив, що його уряд готовий до відновлення переговорів щодо ядерної програми Ірану.
Ситуація із санкціями та ядерною угодою
Міжнародні санкції проти Ірану були запроваджені з метою обмеження експорту до країни атомної, ракетної та військової продукції, а також інвестицій у нафтогазову та нафтохімічну промисловість. Санкції передбачають заборону на співпрацю з Корпусом вартових Ісламської революції, іранськими банками та страховими компаніями, а також на фінансові транзакції і взаємодію з морським флотом Ірану.
Після ісламської революції 1979 року санкції були запроваджені США, а згодом, у 1995 році, були розширені. У 2006 році Радбез ООН ухвалив резолюцію, яка вимагала припинити програму зі збагачення урану.
У 2015 році Іран разом із США, Росією, Китаєм, Німеччиною, Францією та Великою Британією підписав Спільний всеосяжний план дій (СВПД) щодо своєї ядерної програми, який мав запобігти створенню Тегераном ядерної зброї. Після цього, у січні 2016 року, США та ЄС зняли частину санкцій з Ірану, розблокувавши близько 100 мільярдів доларів в іноземних банках. Іран, у свою чергу, заявив про плани експортувати 500 тисяч барелів нафти на добу з перспективою збільшення до 1 мільйона барелів.
Однак у 2018 році, за президентства Дональда Трампа, США вийшли з ядерної угоди і поновили жорсткі санкції проти Тегерану. Переговори про повернення до виконання умов угоди поновилися у квітні 2020 року в Австрії, проте зайшли у глухий кут після обрання президентом Ірану Ібрагіма Раїсі у 2021 році. Раїсі, відомий своєю жорсткою позицією у відносинах із Заходом, сприяв тому, що Тегеран продовжує нарощувати запаси урану на рівнях, що перевищують узгоджені межі.