Путін напередодні свого візиту до Китаю зробив важливі для України заяви
Володимир Путін напередодні свого дводенного візиту до Китаю, який розпочнеться 16 травня, дав інтерв’ю китайському інформаційному агентству “Сіньхуа”, в якому зробив кілька важливих для України заяв.
Основні цитати:
“Відомі західні еліти США відмовляються поважати цивілізаційне та культурне різноманіття світу, відкидаючи традиційні цінності, що формувалися століттями. У прагненні зберегти своє глобальне домінування вони надали собі право вказувати іншим народам, з ким їм можна дружити і співпрацювати, а з ким не можна. Західні еліти заперечують право інших народів обирати власні моделі розвитку та не зважають на їх суверенні інтереси. Як і в минулі часи, вони прагнуть забезпечити свій добробут за рахунок інших держав, вдаючись для цього до неоколоніальних методів. Звичайно, такий стан справ ні Росію, ні її партнерів не влаштовує”.
“У наших країн схожі чи збігаються позиції з ключових питань міжнародного порядку денного. Ми виступаємо за верховенство міжнародного права, за рівну, неподільну, комплексну та стійку безпеку як на глобальному, так і регіональному рівнях за центральної координуючої ролі ООН. І відкидаємо спроби Заходу нав’язати порядок, заснований на брехні та лицемірстві, на невідомо ким вигаданих міфічних правилах”.
“Ми позитивно оцінюємо підходи Китаю до врегулювання української кризи. У Пекіні чудово розуміють його першопричини та глобальне геополітичне значення, що знайшло відображення у плані з 12 пунктів “Позиція Китаю щодо політичного врегулювання української кризи”, опублікованому в лютому 2023 року. Зафіксовані у документі ідеї та пропозиції свідчать про щире прагнення наших китайських друзів сприяти стабілізації ситуації”.
“Щодо нещодавно висловлених Головою КНР Сі Цзіньпіном додаткових чотирьох принципів вирішення конфлікту, то вони органічно доповнюють згаданий план. Запропоновані Пекіном реалістичні та конструктивні кроки – щодо досягнення світу через відмову від переслідування корисливих інтересів та постійного підвищення градуса напруженості, через мінімізацію негативного впливу конфлікту на світову економіку та стабільність глобальних промислових ланцюжків постачання – розвивають ідеї про необхідність подолання менталітету “холодної війни”, неподільності безпеки, дотримання норм міжнародного права та Статуту ООН у всій їх сукупності та взаємозв’язку. І тому могли б бути покладені в основу політико-дипломатичного процесу, який би брав до уваги занепокоєння Росії у сфері безпеки, сприяв встановленню довгострокового та сталого світу”.
“На жаль, ці ініціативи не знаходять підтримки ні в Україні, ні її західних покровителів. Вони не готові до рівноправного, чесного та відкритого діалогу, заснованого на взаємній повазі та врахуванні інтересів один одного. Не хочуть обговорювати саме першопричини, джерела сьогоднішньої кризи на планеті, одним із драматичних проявів якої стала ситуація навколо України. Чому? Тому що саме їхня політика в попередні роки та десятиліття і призвела до нинішніх глобальних потрясінь”.
“Натомість західні еліти наполегливо намагаються “покарати” Росію, ізолювати та послабити її, постачають київська влада грошима та зброєю. Запровадили проти нашої країни майже 16 тис. односторонніх нелегітимних санкцій. Погрожують розчленувати нашу країну. Незаконно намагаються привласнити наші закордонні активи. Заплющують очі на відродження нацизму, на проведення Україною на нашій території терористичних актів“.
“Ми хочемо всеосяжного, стійкого та справедливого врегулювання цього конфлікту мирними засобами. І відкриті до діалогу щодо України, але це мають бути переговори, які враховують інтереси всіх залучених до цього конфлікту країн, у тому числі й наші інтереси. Разом із серйозною розмовою про глобальну стабільність, про гарантії безпеки і для протиборчої сторони, і, звичайно, для Росії. Причому це мають бути надійні гарантії. І головна проблема – це якраз надійність будь-яких гарантій, тому що ми маємо справу з державами, правлячі кола яких віддають перевагу світоустрою не на основі міжнародного права, а “порядок, заснований на правилах”, про які вони постійно говорять, але яких ніхто не бачив, з якими ніхто не погоджувався і які, зважаючи на все, змінюються залежно від поточної політичної кон’юнктури та інтересів тих, хто їх вигадує”.
“Натомість західні еліти наполегливо намагаються “покарати” Росію, ізолювати та послабити її, постачають київська влада грошима та зброєю. Запровадили проти нашої країни майже 16 тис. односторонніх нелегітимних санкцій. Погрожують розчленувати нашу країну. Незаконно намагаються привласнити наші закордонні активи. Заплющують очі на відродження нацизму, на проведення Україною на нашій території терористичних актів. Росія готова до переговорів, мало того, ми вели переговори. 15 квітня 2022 р. у Стамбулі ми спільно з українською делегацією підготували проєкт майбутньої мирної угоди з урахуванням вимог української делегації, зокрема з питань забезпечення безпеки України у майбутньому. Понад те, керівник української делегації парафував основні положення проєкт цього документа. Західні партнери переконували нас у тому, що для остаточного узгодження та підписання цієї угоди необхідно створити умови. І головне – відвести російські війська від столиці України – від Києва. Ми зробили це. Проте замість підписання мирної угоди українська сторона зненацька оголосила про припинення переговорів. Як пізніше заявили українські офіційні особи – у тому числі й тому, що їхні західні союзники рекомендували їм продовжувати бойові дії та спільно з ними добиватися стратегічної поразки Росії. Ми ніколи не відмовлялися від переговорів”.
Як відомо, ці заяви про “зірвану мирну угоду” неодноразово спростовувала українська сторона, зокрема голова МЗС Дмитро Кулеба. За його словами, позиції сторін “були настільки різними, а вимоги Росії настільки абсурдними, що перспективи якогось реального рішення навіть не проглядалися”.
У Держдепартаменті США відреагували на наміри Путіна здійснити офіційний візит до Китаю 16-17 травня. Як повідомляє “Європейська правда”, заступник спікера Держдепу США Ведант Пател під час брифінгу заявив, що Китай не повинен допомагати Росії у її загарбницькій війні проти України:
“Якщо Китай справді хоче мати добрі відносини з Європою та іншими країнами, він не може продовжувати підживлювати найбільшу загрозу європейській безпеці, якою є російська агресія в Україні“.
Також Пател додав, що без підтримки Китаю Росії буде важко вести бойові дії в Україні.
“Жодна країна не повинна надавати Путіну платформу для просування його загарбницької війни проти України. Ми не можемо повернутися до звичного стану речей або заплющити очі на очевидні порушення міжнародного права, які зробила Росія”, – наголосив Ведант Пател.
Як пише видання Financial Times, у пресслужбі Кремля та Чжуннаньхая підтвердили, що китайський лідер та російський президент обговорюватиме великий комплекс двосторонньої співпраці, буде визначено ключові напрями подальшого розвитку партнерства Китаю та Росії.
Американське видання Bloomberg пише, що підтримка комуністичного китайського режиму має для російської влади дуже велике значення. Китай та Росія оголосили про “дружбу без обмежень”, саме це допомогло російській державі витримати безпрецедентні санкції цивілізованих країн.