Реакція країн ЄС на відмову України продовжувати паспорти чоловікам-біженцям
Нещодавно у Міністерстві закордонних справ України повідомили про обмеження в наданні консульських послуг для чоловіків-українців призовного віку, які наразі перебувають за кордоном. Це, зокрема, означає, що такі громадяни не зможуть отримати в консульствах чи посольствах новий закордонний паспорт, якщо дія попереднього документа скінчилась. Більшість країн ЄС та світу, які прийняли українських біженців поки не відреагували на нововведення МЗС. Утім, частина держав вже має офіційну позицію щодо цього питання.
Ці країни не видадуть чоловіків призовного віку
Ще минулого року влада Австрії зробила офіційну заяву про те, що українські чоловіки, які отримали притулок в країні рятуючись від війни, не будуть депортовані.
На початку 2024 року таку ж заяву зробив міністр закордонних справ Чехії Ян Липавський. Він зазначив, що країна не має законодавчих механізмів, які передбачають видачу біженців країні, в якій тривають бойові дії.
Крім того, свою однозначну позицію з цього питання висловила Угорщина. Ні видавати українській владі, ні тим більше депортувати чоловіків призовного віку тут не збираються, заявили в уряді Угорщини.
Неоднозначна позиція
В Польщі наголошують, що готові сприяти в поверненні чоловіків, які можуть стати на захисті України. Утім, це питання є “неоднозначним” і потребує ініціативи з боку Києва та встановлення порядку проведення подібних процедур.
“Тут Україна дійсно має проявити ініціативу, оскільки для нас це етично неоднозначне питання. Хоча, звісно, ми розуміємо, що Україна потребує своїх захисників для захисту Батьківщини”, – зазначив очільник МЗС Польщі Радослав Сікорський.
Після того, як стало відомо, що Україна планує перестати надавати консульські послуги чоловікам, у Варшаві пообіцяли зберігати статус захисту навіть тим українцям, у яких закінчилась дія закордонного паспорту.
“Ті, хто без паспортів підлягатиме тимчасовому захисту. Польща охоронятиме їхні права і нікому не передасть їхні приватні дані, зокрема Україн”, – наголосив очільник МВС Польщі Марчін Кервінський.
Попри це, польська влада не виключає можливості обмеження пільг та виплат для українських біженців.
Литва обіцяє сприяти поверненню українців
Голова Міністерства оборони Литви Лаурінас Кащюнас зазначив, що підтримує повернення громадян України призовного віку. Він сказав, що уряд країни має обдумати можливості законодавчого врегулювання повернення українців, придатних для проходження військової служби.