Інфографіка

Рейтинг міст: як війна та кризи впливають на якість життя по всьому світу

Мільйони українців покинули рідні домівки з початком повномасштабної війни. Однак для багатьох міграція до європейських країн не завершилася з перетином державного кордону і зупинкою у першому-ліпшому місті чи містечку, де можна було б знайти порятунок від російської агресії. Вторинна міграція стала пошуком не лише зручної для проживання країни, а й вибором міста, з яким українські біженці наважилися б зв’язати своє подальше життя. Релокація мігрантів спричинила інтерес до якості проживання у різних населених пунктах світу, про що можуть свідчити різні аналітичні рейтинги.

Днями The Economist Group оприлюднив свій щорічний рейтинг найкращих міст для життя, скориставшись багатофакторним The Global Liveability Index 2024. Враховувалися такі чинники: стабільність, охорона здоров’я, культура та довкілля, освіта, інфраструктура.

Рейтинг міст: як війна та кризи впливають на якість життя по всьому світу
Інфографіка/ІА”ФАКТ”

30 міст Західної Європи отримали цього року середній бал 92 зі 100. Утім порівняно з минулим роком загальний бал регіону знизився. Виною тому – погіршення в категорії “стабільність”, спричинене збільшенням протестів, особливо в Німеччині, Ірландії та Бельгії, а також зростанням рівня злочинності. 25 міст Північної Америки отримали цього року середній бал 90,5. Проте загальні показники регіону знизилися порівняно з минулим роком через погіршення стану інфраструктури, спричинене житловою кризою в Канаді.

Титул найкращого міста для проживання третій рік поспіль здобуває Відень, отримавши найвищі бали за майже всіма критеріями. До п’ятірки лідерів увійшли також три європейські міста: Копенгаген, Цюрих і Женева. Усі три міста відрізняються невеликою чисельністю населення, що, як правило, сприяє нижчому рівню злочинності та меншій кількості людей на дорогах і в громадському транспорті. Ці фактори позитивно впливають на якість життя мешканців та загальну стабільність у містах.

Рейтинг міст: як війна та кризи впливають на якість життя по всьому світу
Інфографіка/ІА”ФАКТ”

Натомість Київ опинився у десятці антилідерів рейтингу – українська столиця отримала 44,5 бала зі ста і посіла 165 місце. Укладачі списку зазначають: такий низький рейтинг зумовлений військовою агресією Росії проти України. Воєнні дії, економічні труднощі та проблеми з інфраструктурою суттєво впливають на безпеку та якість життя в місті, що призводить до значного погіршення його позицій у рейтингу найкращих міст для життя.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Вишиванка сьогодні: між модою, памʼяттю і повсякденням

За останні десять років Київ потрапляв у різні рейтинги, проте його позиції були досить мінливими. Наприклад, у 2021 році Київ посів 87-ме місце серед 100 найкращих міст світу за версією Resonance Consultancy​​.

Закономірно, що за останні  роки місто значно погіршило свої позиції через російське вторгнення та відповідні соціально-політичні наслідки. В рейтингу від ECA International Київ опустився на 218-ме місце із 137 місця, яке посідав до повномасштабного вторгнення Росії (https://eca-international.com/news/january-2024/bern-remains-top-hot-spot-for-expat-liveability)​.

До початку війни Київ стабільно покращував свої показники у світових рейтингах якості життя завдяки розвитку інфраструктури, культурним ініціативам та покращенню міського середовища. Але ситуація змінилася з початком війни, яка вплинула на безпеку та економічну стабільність міста.

Найбільш стрімке падіння у рейтингу цього року пережив Тель-Авів, який опустився з 92 на 112 місце через погіршення показників стабільності, культури, довкілля та інфраструктури. Причиною цього укладачі рейтингу називають війну з ХАМАС у Газі, що призвело до зростання соціально-політичної напруженості й негативно вплинуло на безпеку та загальну якість життя в місті.

Що ж стосується загального індексу комфортності життя, укладачі рейтингу зазначають, що він зріс за рік мінімально – лише на 0,06 бала. Погіршення стабільності та інфраструктури у деяких містах із розвиненою економікою компенсували структурні покращення в галузі охорони здоров’я та освіти. Це дозволило втримати загальний показник на майже незмінному рівні. Далася взнаки і криза вартості життя, найбільше інфляція вдарила по вартості житла.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку