Експертна думка

Росія скоро вичерпає свої бойові можливості: прогнози західних аналітиків

Невеликі зміни в територіальному контролі мають значення менше, ніж загальний баланс сил, який, на думку аналітиків, може змінитися на користь України в найближчі місяці

Невдовзі російські військові вичерпають свої бойові можливості та будуть змушені припинити наступ на східному Донбасі України, повідомляє Western прогнози розвідки та військових експертів.

“Прийде час, коли дрібні успіхи Росії стануть нежиттєздатними у світлі витрат і їм знадобиться значна пауза, щоб відновити можливості”, — сказав високопоставлений західний чиновник на умовах анонімності для обговорення делікатного питання.

Ці оцінки зроблені, незважаючи на те, що Росія продовжує просуватися проти українських сил, які перевершують озброєння, включаючи захоплення в п’ятницю міста Сєвєродонецька, найбільшого міського центру, захопленого Росією на сході після початку останнього наступу на Донбасі майже три місяці тому.

Зараз росіяни наближаються до сусіднього міста Лисичанська, що на протилежному березі річки Донець. Захоплення міста дасть Росії майже повний контроль над Луганською областю, однією з двох областей або провінцій, які складають Донбас. Контроль над Донбасом є публічно проголошеною метою «спеціальної військової операції» Росії, хоча багатофронтове вторгнення, розпочате в лютому, ясно показало, що початкові амбіції Москви були набагато ширшими.

Захоплення Лисичанська є проблемою, оскільки він стоїть на підвищенні, а річка Донець перешкоджає просуванню росіян зі сходу. Тож натомість російські війська, схоже, мають намір оточити місто із заходу, наступаючи на південний схід від Ізюма та на північний схід від Попасної на західному березі річки.

Згідно розмов із з російськими військовими, вони перебувають під тиском, щоб до неділі поставили весь Луганськ під контроль Росії, можливо, пояснюючи це посилення минулого тижня.

Але “повзучий” прогрес майже повністю залежить від витрати величезної кількості боєприпасів, зокрема артилерійських снарядів, які стріляють зі швидкістю, майже не доступною військовим у світі зможе протриматися довго, сказав високопоставлений західний чиновник.

Росія, тим часом, продовжує зазнавати великих втрат у техніці та людях, що ставить під сумнів те, як довго вона може ще залишатися в атаці, сказав чиновник.

Офіційні особи відмовляються запропонувати часові рамки, але Борис Джонсон, посилаючись на оцінки розвідки цього тижня зазначив, що Росія зможе продовжувати боротьбу лише протягом «наступних кількох місяців».

“Росія може дійти до точки, коли більше не буде імпульсу вперед, оскільки вона вичерпала свої ресурси”, — сказав він в інтерв’ю німецькій газеті Süddeutsche Zeitung.

Відзначають проблеми і російські оглядачі, наголошуючи на хронічній нестачі живої сили.

“Росії не вистачає фізичної сили в зоні проведення спецоперації в Україні… з огляду на лінію протистояння довжиною майже тисячу кілометрів (і більше)”, – написав у своєму Telegram-акаунті російський військовий блогер Юрій Котьенок.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Юридична межа резидентства: як українському ФОПу працювати з-за кордону без подвійного оподаткування

За його оцінками, Росії знадобиться 500 000 військових для досягнення своїх цілей, що стане можливим лише за умови широкомасштабної мобілізації, потенційно ризикованого та непопулярного кроку, від якого президент Володимир Путін досі утримується.

Натиск Росії вже перевищив прогнози про те, що наступальний потенціал Росії досягне піку до літа. За даними українських чиновників, агресивний набір солдатів-контрактників і резервістів допоміг створити від 40 000 до 50 000 військовослужбовців для поповнення тих, хто втратив або втратив боєздатність у перші тижні боїв. Росія вивозила старовинні танки зі складів і з баз по всій величезній країні, щоб викинути їх на лінію фронту в Україні.

Росіяни все ще мають перевагу над українськими силами, які теж страждають. Українські чиновники стверджують, що число їхніх солдатів, які гинуть у боях, досягає 200 на день. В українців також майже повністю закінчилися боєприпаси радянських часів, на які спираються їхні власні системи зброї, і вони все ще перебувають у процесі переходу на західні системи.

“Україна боєприпасами закінчується, перспективи на полі бою зменшуються. Але умови для українських військ, швидше за все, покращаться лише після надходження більш досконалої західної зброї, тоді як можна очікувати, що умови російських військ погіршаться, оскільки вони глибше копатимуть свої запаси старого, застарілого обладнання. У якийсь момент у найближчі місяці українці отримають достатньо західної зброї, що, швидше за все, вони зможуть перейти в контрнаступ і змінити хід війни”, – сказав генерал у відставці Бен Ходжес, колишній командувач збройних сил США в Європі, який зараз працює в Центрі аналізу європейської політики.

“Я залишаюся дуже оптимістичним, що Україна переможе і що до кінця цього року Росія буде відкинута до лінії 24 лютого”, — сказав він, маючи на увазі кордони окупованих Росією територій у Криму та захоплених Донбасі. під час бойових дій у 2014 та 2015 роках. «Зараз огидно бути на хвилі всієї цієї російської артилерії. Але я оцінюю, що протягом наступних кількох тижнів ситуація буде розвиватися на користь українців».

Вже є ознаки того, що постачання західної зброї набирає обертів. Минулого тижня було знято на відео дії нещодавно прибулих французьких гаубиць Caesar на полі бою, а цього тижня — німецьких гаубиць Panzerhaubitze 2000, перших із важких озброєнь, які Німеччина обіцяла поставити.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  "Павутина" не стане поворотним моментом у перебігу подій на фронті": Олександр Кочетков про наслідки резонансної операції

У суботу Міністерство оборони України опублікувало відео з першими стрільбами американських систем HIMARS на полі бою. Україна сильно тиснула на Сполучені Штати, щоб вони погодилися поставити складну реактивну систему залпового вогню, яка дозволить Україні завдавати ударів на відстані до 50 миль за російськими лініями.

“Важко передбачити майбутнє, тому що так багато не відомо про стан і силу українських сил”, – сказав Маттіа Неллес, німецький політолог, який вивчає Україну.

За його словами, українці зберігають високий рівень оперативної секретності, через що важко дізнатися, наприклад, скільки військ у них ще є в районі Лисичанська або реальний рівень втрат.

За словами західного чиновника, ще одна невідома інформація — це обсяг російських артилерійських запасів, який західні спецслужби спочатку недооцінили. Очікуючи короткої війни, у якій українські сили швидко згорнулися, росіяни не доклали жодних зусиль, щоб наростити виробництво перед вторгненням, і хоча вони, мабуть, зараз це зробили, їхній оборонно-промисловий комплекс не має можливості встигати за величезною кількістю, якою з Росія витрачає артилерійські снаряди, сказав західний чиновник.

І хоча українські сили зараз переживають важкі часи, вони не під загрозою краху, сказав Майкл Кофман, директор російських досліджень у Центрі військово-морського аналізу (CNA), виступаючи в подкасті Silverado Policy Accelerator, Geopolitics Decanted.

Українці продовжують переслідувати російські сили на півночі від міста Харкова і досягли обмежених успіхів у невеликому наступі біля міста Херсона на півдні України, допомагаючи відвернути Російські ресурси подалі від фронту на Донбасі.

“Незначні територіальні здобутки, які зараз досягає Росія, менш значні, ніж загальний баланс сил на полі бою. Найважливішою частиною війни є не ці географічні точки, тому що зараз це змагання волі, а також змагання матеріальних засобів, хто буде бігти з обладнання та боєприпасів, і спочатку з найкращих підрозділів. Обидва ці сили, ймовірно, вичерпаються протягом літа, і тоді настане операційна пауза.

При цьому за словами українських офіційних осіб, за умови надходження достатньої кількості зброї та боєприпасів Україна зможе перейти в контрнаступ і почати відкидати російські війська.

Якщо ні, обидві сторони окопатимуться, щоб захистити свої позиції, і виникне глухий кут, унеможливлюючи малоймовірну перспективу дипломатичного прориву.

“Ви будете мати дві сторони, які не шукатимуть територіальної переваги, а перебуватимуть на операційній паузі, зосереджені на поповненні постачання та звільненні лінії фронту, після чого ви потрапите в затяжний конфлікт”, – сказав Кофман.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку