Самокатники під градусом: як штрафують за нетверезе водіння
Штрафи для самокатників можуть коливатися від 340 грн до 17 000 грн.

За останні п’ять років у судах розглянуто щонайменше 130 справ, пов’язаних з ДТП за участю електросамокатів, з яких 34% припадають на 2023 рік. Штрафи для самокатників можуть коливатися від 340 грн до 17 000 грн, а в деяких випадках передбачено позбавлення водійського посвідчення на рік. Такі дані оприлюднила платформа “Опендатабот”.
Кримінальні та адміністративні справи через ДТП з електросамокатами
Станом на серпень 2024 року у судовому реєстрі виявлено 111 адміністративних та 22 кримінальні справи, пов’язані з ДТП за участю електросамокатів. За даними аналітиків, минулий рік став рекордним за кількістю таких справ: було зареєстровано 36 адміністративних та 10 кримінальних проваджень.
“Щороку кількість таких справ зростає: цьогоріч вже відкрито більше кримінальних справ, ніж за весь 2021 рік. З початку 2024 року у судах розглядалося щонайменше 16 адміністративних та 3 кримінальні справи за участю водіїв самокатів”, — зазначають в “Опендатабот”.

Самокатники під алкоголем: збільшення випадків нетверезого водіння
Найпоширенішими випадками ДТП за участю самокатів є наїзди на пішоходів або пошкодження майна. У таких випадках водії, як правило, отримують штрафи в розмірі від 340 до 850 грн. Проте дедалі частіше фіксуються випадки нетверезого водіння самокатів.
“Наприклад, минулого року водій орендованого самоката на тротуарі збив жінку. Під час перевірки виявлено 0,9 проміле алкоголю в його крові, що еквівалентно вживанню приблизно 250 мл горілки. Водія оштрафували на 17 тисяч грн та позбавили водійського посвідчення на рік”, — розповіли в “Опендатабот”.
Проте не завжди порушників можна притягнути до повної відповідальності, оскільки багато водіїв самокатів не мають водійських посвідчень і не знають правил дорожнього руху.
“Наприклад, кур’єр на електросамокаті, який поспішав із замовленням і мав 0,33 проміле алкоголю, стверджував у суді, що був тверезий, а самокат не є транспортним засобом. Однак це не допомогло уникнути штрафу у 17 тисяч грн. Вилучити водійське посвідчення, як того вимагає закон, не вдалося — його у порушника ніколи не було”, — додали в “Опендатабот”.