Швидка мода: 5 ідей для міленіалів, як вдало заощадити на одязі
«Швидка» мода завжди приваблювала тих, хто хоче одягатися зі смаком та за доступною ціною. Але щоб одягатися красиво і дотримуватися принципу екологічності, зовсім не обов'язково витрачати величезні суми грошей.
Ритейлер «швидкої» моди “Forever 21”, який “розпочав” наприкінці вересня процедуру банкрутства, оголосив цього тижня про майбутнє закриття 200-та магазинів (тобто чверті всіх торгових точок по всьому світу). У свій час засновники мережі До Вон і Джин Сук Чан, що заснували компанію в 1984 році, відмінно заробляли на коханні американських підлітків гуляти торговими центрами і купувати наймодніші новинки за доступною ціною. На піку популярності бренду заощадження подружньої пари оцінювалися в $5,9 млрд.
Але часи змінилися. У торгових центрах вже не так багато людей, як було раніше. Окрім того, деякі міленіали та представники молоді відмовляються від «швидкої» моди та шукають екологічніший підхід у виборі одягу. «Швидка» мода завжди приваблювала тих, хто хоче одягатися зі смаком та за доступною ціною. Але незважаючи на те, що одяг, який пропонує «швидка» мода, може бути стильним, довговічним його точно ніяк не назвеш.
І ось п’ять порад, які допоможуть вам відмовитись від «швидкої» моди без фінансових втрат.
- Купуйте довговічний одяг
Якщо ви коли-небудь діставали чергову новинку з пральної машини і бачили, що вона осіла, втратила колір або презентабельність, то ви знаєте, що низька вартість одягу означає низьку якість. «Швидка» мода дійсно пропонує недорогий одяг, що вигідно на етапі купівлі, проте потім доводиться постійно переплачувати за його зміну, бо він став непридатним. Через це ваші заощадження зменшуються, або й зовсім зникають.
Натомість краще робити покупки із думками на майбутнє, щоб основна частина вашого гардероба складалася з високоякісного одягу (за який нерідко доводиться заплатити більше). Але якщо ви не готові так просто купити блейзер на роботу за $100, визначте вигоду в перерахунку на один вихід: розділіть загальну вартість покупки на кількість разів, які ви збираєтеся носити цей одяг. Наприклад, ви одягаєте цей блейзер за $100 двічі на тиждень (або 100 разів на рік з урахуванням двотижневої відпустки), і таким чином, якщо блейзер послугує лише один рік, вартість одного виходу становитиме лише $1. Якщо ж він буде використовуватися два роки, то вартість скоротиться вже до $0,50 за один вихід. Таку вартість лише одної речі можна порівняти з блейзером за $25, який “проживе” менше, ніж лише декілько місяців.
Ідея дуже проста – якісний блейзер носити вигідніше, ніж дешевший аналог.
- Користуйтеся бонусними балами, кешбеком та програмами лояльності
Завжди є варіанти заощадити на дорожчих покупках і справа не обмежується пошуком розпродажів. Важливо також підійти до здійснення покупок стратегічно. Наприклад, робити миттєві заощадження дозволяє банківська картка з кешбеком. Але якщо ви хочете максимально збільшити потенційні заощадження, то можна робити покупки через онлайн-портали з кешбеком. Наприклад в Україні є така платформа, як Каста.
А можна піти ще далі і зареєструватися в програмах лояльності конкретних магазинів — зараз усі вони знову набувають популярності. Після того, як за певний період у мережі витрачено певну суму, нерідко можна отримати знижку на наступну покупку чи бонуси.
- Не бійтеся комісійних магазинів
Якщо ви буваєте в комісійних магазинах нечасто — ви багато втрачаєте.
В них можна знайти п’ять кашемірових светрів по $3 за кожен або вінтажну чорну сукню від Dolce & Gabbana за $80. Ці речі незаймані, нові та навіть з етикетками. Якщо відвідувати такі магазини годинку-другу, то можна відшукати одяг дійсно високої якості за дуже низькими цінами. Тільки уявіть, яка у тих светрів первинна вартість!
- Продавайте речі, які вам більше не потрібні
На «швидку» моду припадають величезні обсяги одягу, що викидаються щороку. За даними Агентства з охорони навколишнього середовища США, основна маса текстилю у твердих побутових відходах — викинутий одяг. У 2021 році, наприклад, вона становила 6,1% усіх відходів. Для повного розкладання синтетичних матеріалів у цих речах потрібно до кількох сотень років.
Якщо ви купили річ високої якості, але згодом вона вам більше не підходить, її можна перепродати. А може, у вас є джинси, які для перепродажу занадто зношені? Тоді їх можна утилізувати — у деяких магазинах за це дають знижку при купівлі нових речей. Зі зданої вами речі зроблять теплоізоляцію для будівель, чи щось інше та корисне. У міру того, як мода починає вирішувати питання екологічності, таких ініціатив стає дедалі більше, варто лише пошукати.
- Беріть одяг в оренду
Для особливих заходів потрібні особливі костюми. Хоч як би це смішно не звучало, але такі речі, як вбрання на весілля, випускний бал чи вечірні сукні на особливий захід часто одягають лише один раз.
Замість витрат на такі вбрання сотень доларів, щоб потім збирати ними пил у шафі, придивіться до можливості оренди такого одягу. Багато подібних послуг пропонують можливість місячної підписки, а це означає, що за фіксовану щомісячну плату можна постійно змінювати свій образ.
Оскільки одну й ту саму річ орендує багато споживачів, теоретично, попит виробництва одягу має зменшитися. Це робить такі речі «екологічними». Щобільше, у Великій Британії один додаток має намір вийти на принципово новий рівень і дати користувачам можливість оренди одягу в інших користувачів. Так сервіс уникне потреби купувати власні речі на особливі випадки.
Зважайте на те, що обираєте, коли йдете на шопінг. Відповідальне ставлення до підбору речей означає вибір якісних довговічних товарів або використовування послуги оренди, замість постійних покупок. Таким чином, ви збережете гроші, ресурси та допоможете зменшити вплив на навколишнє середовище.