Українські біженці

Скільки витрачають і що купують: як в українських біженців справи з фінансами

Точно порахувати, скільки витрачають українці за кордоном, доволі важко, оскільки в такому випадку слід враховувати заощадження, гроші на українських рахунках, виплати від країн, які надали притулок біженцям і т.д. Утім, цілком просто моніторити рух коштів на українських картках за кордоном, і така статистика є.

Скільки витрачають?

Одразу після початку повномасштабної війни витрати українців за кордоном зросли вдвічі. При цьому, якщо раніше громадяни розраховувались картками переважно в ділових чи робочих поїздках, то з березня 2022 року помітно переважають особисті витрати. Наприклад, у січні 2022 року українці витратили 509 млн доларів на бізнес-поїздки. Загалом за той період з карток наших громадян в інших країнах було витрачено 698 млн доларів, повідомляють представники Нацбанку.

У лютому витрати становили 812 і 545 млн доларів відповідно. А вже в березні 2022 року витрати з карток українських банків, якими розраховувались за кордоном, зросли вдвічі. Так, загалом було витрачено 1,627 млрд доларів. При цьому на ділові витрати склали лише 408 млн доларів, тобто лише четверта частина від усіх транзакцій.

Потім аж до лютого 2023 року з карткових рахунків українці в інших країнах витрачали загалом від 1,8 до 2 млрд доларів щомісяця. При цьому частка особистих витрат коливалася від 1,4 до 16, млрд. З березня 2023 року кількість розрахунків картками за кордоном зменшилась. Протягом останнього часу ситуація стабілізувалась. Українці в інших країнах витрачають з карток наших банків у середньому 1,3 млрд доларів на місяць.

Що купують українці за кордоном?

За структурою витрат українців за кордоном загальної статистики поки немає. Утім є дані окремих банків, орієнтуючись на які, можна робити певні висновки.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Чоловіки призовного віку можуть отримати послуги в консульствах України в Польщі

Найбільша частка витрат біженців, як і українців, які залишились вдома – це харчування. Наприклад, клієнти банку ПУМБ у першому кварталі 2022 року витратили 47% коштів на придбання продуктів та відвідування закладів громадського харчування. У четвертому кварталі 2023 року на цю категорію припадало вже 55% витрат українців за кордоном.

Також часто наші громадяни купують ліки. За перші три місяці 2022 року 15% від витрат біженців отримали аптеки. За останні три місяці 2023 року ця частка зросла до 19%. Крім того, помітну частку у витратах українців становить одяг, житло, транспорт.

Цікавий факт

Якщо на початку 2022 року українці за кордоном частіше користувались готівкою (знімали гроші з карток), то зараз все більше наших громадян розраховуються картками. Наприклад, у Польщі українці частіше знімали готівку, ніж розраховувалися картками аж до березня 2023 року. Зараз лише 20% витрат з карток – це зняття кешу, а 80% – безконтактні платежі.

У Німеччині українські біженці переважно знімали готівку лише до липня 2022 року. Зараз кількість розрахунків картками постійно перевищує частку зняття коштів з банкоматів.

З початку війни українці користувались картками частіше, ніж кешем, у Великобританії, Франції, Ірландії, Швеції, Швейцарії, Чехії та ін.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку