Сплив строк мораторію РНБО на блокування бізнесу: що далі

23 квітня закінчився термін дії мораторію, введеного Радою національної безпеки та оборони (РНБО), на дії правоохоронців, які могли зашкодити роботі бізнесу.
Про це інформує сайт Судово-Юридична публікація.
Правоохоронці знову можуть проводити обшуки, затримувати осіб, блокувати рахунки, якщо це не зашкодить роботі підприємств. До 23 квітня вони мали провести аудит раніше вжитих заходів і визначити, чи доцільно їх і надалі застосовувати. Наразі результати такого аудиту не оприлюднені. Зокрема, 23 січня 2024 року Президент Володимир Зеленський своїм Указом №21/2024 ввів в дію рішення РНБО “Про невідкладні заходи із забезпечення економічної безпеки на період дії правового режиму воєнного стану”.
РНБО рекомендувало:
- Офісу Генеральної прокуратури, Державному бюро розслідувань, Національній поліції, Бюро економічної безпеки та Службі безпеки України провести аудит обмежувальних заходів, вжитих щодо суб’єктів господарювання у кримінальних провадженнях, та визначити доцільність їх подальшого застосування.
- Утримуватися протягом 3 місяців від проведення процесуальних дій у кримінальних провадженнях, якщо таке застосування може заблокувати підприємницьку діяльність суб’єктів господарювання.
Кабінету Міністрів України було доручено:
- Внести на розгляд Верховної Ради України законопроєкти про внесення змін до низки законів, щоб посилити механізми функціонування БЕБ, а також встановити додаткові гарантії захисту законних інтересів підприємництва під час здійснення кримінального провадження.
- Провести аудит системи моніторингу ризиків і критеріїв для блокування податкових накладних та процедур і критеріїв їх розблокування.
Офісу Генерального прокурора спільно зі СБУ, ДБР, БЕБ було рекомендовано:
- Невідкладно провести аудит зареєстрованих кримінальних проваджень, розслідування в яких здійснюється щодо кримінальних правопорушень, що посягають на функціонування економіки держави.
- За результатами аудиту виробити ефективні механізми забезпечення захисту підприємництва від можливих зловживань з боку правоохоронних органів.
Офісу Генерального прокурора спільно з Міністерством цифрової трансформації України та Міністерством юстиції України було рекомендовано: забезпечити розроблення аналітичного модуля до Єдиного реєстру досудових розслідувань з можливістю публічного доступу до аналітичних узагальнених даних щодо діяльності правоохоронних органів і модуля подання онлайн скарг від підприємців. Внести відповідні зміни до нормативно-правових актів, які забезпечують функціонування Єдиного реєстру досудових розслідувань.