“Сподівалися на деескалацію”: у Верховній Раді пояснили, чому в бюджеті закінчилися гроші на зарплати військовим

Депутати Верховної Ради України сподівалися, що восени українська армія вже не потребуватиме таких високих витрат із державного бюджету, як це було раніше. Проте на даний момент виникла необхідність збільшити бюджет на 500 мільярдів гривень, щоб забезпечити фінансування Збройних Сил України. Про це заявив Іван Крулько, голова підкомітету з питань державного фінансового контролю та діяльності Рахункової палати комітету Верховної Ради з питань бюджету.
Як пояснив Крулько в інтерв’ю для “КИЇВ24”, питання про виплати військовим виникло через те, що кошти на заробітну плату військовослужбовцям були закладені в бюджет лише до вересня. Він зазначив, що справжньою причиною нестачі коштів для ЗСУ є те, що в бюджеті 2024 року не були передбачені кошти на виплати заробітної плати та “бойових” з початку осені. Це пов’язано з тим, що депутати розраховували на деескалацію війни до вересня. За словами нардепа, були очікування, що з осені потреба у високих витратах на армію зменшиться, однак цього не сталося.
Відсутність коштів у державному бюджеті на зарплати військовим призвела до того, що тепер уряд змушений переглянути бюджет та збільшити його на 500 мільярдів гривень, щоб забезпечити необхідні витрати на Збройні Сили України. Ці кошти будуть спрямовані не лише на виплату зарплат військовослужбовцям, а й на закупівлю зброї за раніше укладеними контрактами.
Крім того, 6 вересня народна депутатка Роксолана Підласа зазначила, що через брак коштів Міністерство оборони не зможе виплатити військовослужбовцям “бойові” до 20 вересня. За її словами, бюджет був спланований таким чином, щоб вистачало грошей на купівлю військової техніки та виплату зарплат, але у першому кварталі 2024 року США не надали Україні достатньої військової допомоги, тому країна була змушена покладатися на власні ресурси.
У травні Міністерство оборони України запустило онлайн-калькулятор для розрахунку зарплат військових. Завдяки цьому інструменту кожен військовослужбовець може самостійно обчислити своє грошове забезпечення, що стало зручним способом контролю за виплатами.
Ситуація з бюджетними витратами на оборону підкреслює важливість додаткового фінансування та коригування планів, адже реалії війни постійно змінюються, і передбачити необхідні витрати на тривалий період часто складно.