Південна Корея і США б’ють на сполох щодо зв’язків між КНДР і Росією

Запитання навіть не було спрямоване до президента Джо Байдена, але його рішучість отримати відповідь створила яскравий момент про війну в Україні, військову машину російського президента Володимира Путіна та поглиблення напруженості США з Китаєм.
Про це пише Reuters.
Президента України Володимира Зеленського минулого тижня на прессконференції в Італії запитали про те, чи продає Китай Росії зброю для використання у війні. Байден, який стояв поруч, чекав, поки Зеленський скаже, що президент Сі Цзіньпін сказав йому, що він цього не робитиме, перш ніж зробити прощальний удар і завершити захід.
Цей коментар, здавалося, свідчить про посилення тону щодо Пекіна після місяців попереджень США про те, що вони не повинні допомагати своїм друзям у Москві у війні. Секретар НАТО Єнс Столтенберг посилив нову жорстку лінію під час візиту до Вашингтона в понеділок, який включав переговори в Овальному кабінеті з Байденом.
“Публічно президент Сі намагався створити враження, що він сидить на задньому плані в цьому конфлікті, щоб уникнути санкцій і підтримувати торгівлю. Але реальність така, що Китай розпалює найбільший збройний конфлікт у Європі з часів Другої світової війни”, – сказав Столтенберг у The Wilson Center.
Занепокоєння щодо того, що вороги Америки допомагають Росії у військових діях, обов’язково зросте з майбутньою поїздкою Путіна до Північної Кореї, яка, за словами Кремля, матиме “дуже насичений” список подій, у тому числі з тиранічним лідером ізольованої сталінської держави Кім Чен Ином.
Ідея антиамериканського фронту між Росією, Китаєм, Північною Кореєю та Іраном давно хвилює експертів із зовнішньої політики у Вашингтоні. Донедавна розвідувальні служби США вважали, що розбіжності між неспокійними партнерами роблять офіційні союзи малоймовірними. Але всі ці сили мають одну велику спільну рису: бажання перешкодити американським цілям і могутності.
Кожна з них також підпорядковується жорстокому автократичному режиму, якому загрожує демократія, яка об’єднує США та їхніх європейських і азіатських союзників.
Оголошення про те, що Путін прямує до Пхеньяну, підняло стан тривоги у Вашингтоні та викликало занепокоєння в уряді.
У березні директор національної розвідки США Авріл Хейнс заявила Конгресу, що потреба Росії поповнити свої військові постачання змусила її надати “довго очікувані поступки” Північній Кореї. Вона не уточнила масштаби співпраці, але її коментар викликав припущення, що Москва пропонує ядерну чи ракетну експертизу.
Заступник держсекретаря Курт Кемпбелл додав інтриги минулого тижня, коли він заявив на заході Stimson Center, що північнокорейці вдалися до серії “провокаційних” дій, зокрема, поставивши Росії артилерію та ракети.
І додав: “Ми дуже добре розуміємо, що Північна Корея дала Росії, і вони мали значний вплив на полі бою”.
Але США, схоже, не знають, що Кім отримає натомість.
“Що Росія збирається надати Північній Кореї в обмін на тверду валюту? Це енергію? Чи це можливості, які дозволять їм розвивати свою ядерну чи ракетну продукцію?“, — сказав Кемпбелл.
Він додав: “Ми уважно стежимо за всіма масштабами відносин між Росією та Північною Кореєю і викликаємо занепокоєння”.
Речник Державного департаменту Метью Міллер заявив, що Північна Корея незаконно передала десятки балістичних ракет і понад 11 000 контейнерів з боєприпасами для допомоги військовим зусиллям Росії. “Ми бачили, як ці боєприпаси з’являються на полі бою в Україні. Отже, ми знаємо, що вони використовують боєприпаси КНДР, щоб погрожувати Україні та вбивати українців”, – сказав Міллер.
А радник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі повідомив, що хоча США не стурбовані візитом Путіна, вони дивляться, чи не погіршить це умови безпеки в Україні та Північно-Східній Азії.
“Нас непокоїть поглиблення відносин між цими двома країнами не лише через вплив, який це матиме на український народ, оскільки ми знаємо, що балістичні ракети Північної Кореї все ще використовуються для ураження українських цілей, а тому, що це може бути певна взаємність тут може вплинути на безпеку на Корейському півострові“.
Кірбі додав: “Ми, звичайно, будемо спостерігати за цим дуже, дуже уважно”.
У статті в офіційній північнокорейській газеті Rodong Sinmun російський лідер написав: “Ми високо цінуємо непохитну підтримку КНДР спеціальної військової операції Росії в Україні”.
І він назвав ізольовану державу “відданим і однодумним прихильником Росії, готовим протистояти амбіціям колективного Заходу”.