США обмежили допомогу Україні у галузі кібербезпеки

Сполучені Штати обмежили допомогу Україні у сфері кібербезпеки, зокрема у здатності захищатися від російських кібератак. Про це повідомляє Bloomberg.
Протягом останніх п’яти років Агентство США з міжнародного розвитку надало Україні понад 200 мільйонів доларів допомоги в галузі кібербезпеки. До підтримки також долучалися Агентство національної безпеки США та Кіберкомандування США. Завдяки цій допомозі Україна змогла відбивати російські атаки на державні ресурси, телекомунікаційні компанії, електростанції та здійснювати відновлення після атак.
Контракти з десятками фахівців, які надавали технічну допомогу з кібербезпеки на сотнях об’єктів по всій Україні, були скасовані або призупинені. Крім того, заплановані поставки комп’ютерного обладнання та програмного забезпечення для захисту української інфраструктури не були реалізовані.
За словами українського експерта з кібербезпеки Єгора Аушева, який організував добровольчу “кіберармію” для протидії російським хакерам, скорочення підтримки залишить Україну “легкою мішенню” для Росії. Він зазначив, що раптове та неоголошене припинення кібероперацій “створило серйозну проблему”.
Ще один український експерт з кібербезпеки Андрій Манкіш, який працював над фінансованими США проєктами для виявлення російських хакерських атак, заявив, що це рішення адміністрації США, ймовірно, “вплине на наші зусилля та сповільнить прогрес у ключових сферах”.
“Багато проєктів було зупинено на півдорозі, підрядників відпустили, не закінчивши роботу, і багато планів не мали шансу повністю розкрити свій потенціал”, — додав він.
Фінансування США було найбільшим джерелом підтримки України в галузі кібербезпеки. Після початку повномасштабного вторгнення Росії у лютому 2022 року, обсяги фінансування від USAID для кіберпроєктів зросли через посилення атак на українські мережі.
Уряди Канади, Великої Британії та Японії намагаються компенсувати підтримку, від якої відмовилися США. Однак масштаби американської допомоги були настільки великими, що повністю замінити її буде складно. Водночас будь-яке додаткове посилення підтримки є цінним, підкреслюють джерела. Україна також продовжує отримувати допомогу від приватного сектору.