США вимагають виходу Росії з сербської нафтової компанії NIS

Сполучені Штати закликали до повного виходу російського капіталу з сербської нафтової компанії NIS. Про це заявив Президент Сербії Олександр Вучич під час пресконференції.
За словами Вучича, США не допускають присутності навіть 49% російського капіталу в NIS. Він зазначив, що Сербії дали лише 45 днів для врегулювання цієї ситуації, після чого санкції набудуть чинності в повному обсязі.
NIS опинилася під вторинними санкціями США 10 січня через зв’язки з російською компанією “Газпром нефть”, яка разом із “Газпромом” володіє 56,15% акцій NIS. Ще 29,87% акцій належать Сербії. Раніше Вучич заявляв про готовність країни викупити російську частку, вартість якої оцінюють приблизно в 700 мільйонів євро. Наразі президент Сербії планує переговори з Володимиром Путіним для вирішення цього питання.
Вучич назвав санкції США «тяжкими та серйозними» і висловив намір звернутися до майбутньої адміністрації США з проханням переглянути це рішення або знайти можливі пом’якшувальні заходи.
“Сьогодні, за кілька днів до зміни влади, наймогутніша країна у світі – США – ввела санкції проти NIS. Сербія, принаймні, як стверджується, не була метою США; йдеться не лише про NIS, а й про масштабний удар по російським компаніям.
Що вимагають від нас? Встановлено кілька термінів і зроблено деякі висновки. Йдеться про найжорсткіші санкції, які будь-коли були накладені на одну компанію в Сербії. Від нас вимагають повного виведення російського капіталу з NIS AD NOVI SAD. Ми чекатимемо подальших Роз’яснень. Вони не допускають збереження частки 49% або будь-якого меншого відсотка російського капіталу. Потрібний повний вихід російського капіталу з NIS”, – зазначив Вучич.
Державний департамент США, коментуючи ситуацію, зазначив, що “звичайний бізнес із Росією неможливий”. У заяві підкреслено, що США залишаються відданими зусиллям зі скорочення доходів Росії, які використовуються для підтримки війни проти України.
Енергетичний сектор Сербії значною мірою залежить від Росії. “Газпром” є головним постачальником газу в країну та основним власником обох газопроводів, якими російський газ постачається до Сербії. Чинний контракт на постачання газу, укладений у травні 2022 року, завершується в березні 2025 року.
З моменту вторгнення Росії в Україну Белград відмовився приєднатися до санкцій Заходу проти Москви і продовжує співпрацю з російськими чиновниками.
Нагадаємо, NIS є однією з найбільших вертикально інтегрованих енергетичних систем у Південно-Східній Європі. Вона займається розвідкою та видобуванням нафти та газу, збутом нафтопродуктів, виробництвом електроенергії та торгівлею нею, реалізацією проектів у галузі нафтохімії. Основні виробничі потужності знаходяться в Сербії, Боснії та Герцеговині, Болгарії, Румунії та Угорщині. Мажоритарними акціонерами є “Газпром нафта” (50% акцій), “Газпром” (6,15%) та Сербія (29,87%).