Суд ЄС визнав законним замороження активів російських мільярдерів

Суд ЄС у Люксембурзі (ECJ) визнав законними санкції щодо п’яти впливових російських бізнесменів, зокрема замороження їхніх активів та заборону на видачу віз. Також суд зазначив, що Брюссель не зобов’язаний доводити їхні зв’язки з режимом Президента РФ Владіміра Путіна. Це створює прецедент, який значно ускладнює шанси інших підсанкційних росіян на скасування обмежень. Про це повідомляє “Радіо Свобода”.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Євросоюз включив до санкційного списку численних представників російського бізнесу, звинувачуючи їх у сприянні російському режиму, забезпеченні його фінансовими ресурсами, а отже — у прямій чи опосередкованій відповідальності за підрив суверенітету й територіальної цілісності України.
Серед осіб, які оскаржили рішення ЄС в ECJ, були Дмітрій Мазепін (“Уралхім”), Дмітрій Пумпянський (ТМК, група “Сінара”), Віктор Рашніков (ММК), Герман Хан (“Альфа груп”) та Тигран Худавердян (“Яндекс”). Їхні позови було відхилено у 2023 році, після чого вони подали апеляцію.
Перед остаточним рішенням суд доручив одному з юридичних радників підготувати висновок щодо справи. Хоча такий висновок не є обов’язковим, зазвичай судді його враховують. У документі радника наголошено, що існує “раціональний зв’язок” між санкціями проти ключових бізнесменів, які забезпечують значні надходження до бюджету РФ, та метою санкційної політики — “чинити тиск на уряд Російської Федерації з метою припинення агресії проти України шляхом скорочення доступу до фінансових ресурсів”.
Санкції шкодять економіці, підвищуючи вартість ведення війни. Проте ключовим моментом висновку є положення про те, що ЄС не зобов’язаний доводити персональні дії підсанкційних осіб або їхній прямий вплив на російську владу.
Саме це й намагались використати позивачі, аргументуючи, що, хоча й ведуть бізнес у РФ, не мають стосунку до державної політики у контексті війни проти України. Очікується, що остаточне рішення у справі буде винесене в липні або після літніх канікул у серпні. Якщо суд погодиться з позицією радника, це створить вагомий прецедент для всіх інших близько 80 російських та білоруських бізнесменів, які оскаржили санкції ЄС.