Суд ООН видав ордери на арешт лідерів Талібану через переслідування жінок

Міжнародний кримінальний суд (МКС) 8 липня видав ордери на арешт двох високопоставлених представників режиму Талібану — верховного лідера Хайбатулли Ахундзади та головного судді Абдула Хакіма Хаккані. Обом інкримінують організацію та заохочення переслідувань з політичних і гендерних мотивів, повідомила пресслужба суду.
Йдеться, зокрема, про масштабні репресії, спрямовані проти жінок, дівчат та осіб, які не відповідали офіційній гендерній політиці режиму — включно з представниками іншої гендерної ідентичності або тими, хто виступав за права жінок.
Ордери видані в межах розслідування ситуації в Афганістані. На думку Суду, злочини проти людяності вчинялися щонайменше з 15 серпня 2021 року, коли Талібан захопив владу, і тривали до 20 січня 2025 року. Прокуратура МКС наголошує, що ці переслідування супроводжувалися системним порушенням прав, насильством, дискримінацією та ізоляцією жінок від суспільного життя.
Місцеперебування підозрюваних залишається невідомим. МКС закликає держави-учасниці Римського статуту сприяти виконанню ордерів. Це перший випадок, коли Суд видав ордери в контексті злочинів, пов’язаних з гендерним переслідуванням за правління Талібану.
Після повернення талібів до влади в серпні 2021 року жінок поступово усунули з громадського простору, що викликало осуд з боку ООН, яка назвала це “гендерним апартеїдом”, впровадженим талібською адміністрацією. Режим заборонив жінкам і дівчатам здобувати післяшкільну освіту, обмежив можливість працювати та унеможливив доступ до парків і громадських місць.
Останнім часом було ухвалено закон, який забороняє жінкам публічно співати чи читати вірші, що відповідає жорсткому тлумаченню ісламського закону, яке застосовує влада Талібану. Деякі місцеві радіо- та телевізійні канали припинили трансляцію голосів жінок.