Трамп, Путін і “мирні переговори”: як світові ЗМІ коментують гучний дзвінок

Президент США Дональд Трамп провів розмову з Володимиром Путіним і заявив, що вони “негайно” розпочнуть мирні переговори щодо війни в Україні. Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков уже підтвердив готовність Москви до такого процесу. Одразу після цієї розмови Трамп зв’язався з Президентом України Володимиром Зеленським. Проте реакція міжнародної спільноти виявилася неоднозначною. Європейські ЗМІ вважають, що Україна та Європа можуть опинитися на узбіччі переговорного процесу, адже головними фігурами залишаються Вашингтон і Москва. Що про це думають світові медіа? Як світові аналітики оцінюють перспективи таких переговорів? Чи є шанс, що цей телефонний дзвінок справді запустить процес припинення війни, чи це лише політичний маневр?
Frankfurter Allgemeine Zeitung – Німеччина. Якщо інформація, яка просочилася про рішення Трампом, вірна, то це означатиме серйозний розрив з тією політикою, яку досі переслідував Захід, – тривожиться Frankfurter Allgemeine Zeitung:
“Про “перемогу” України в таких обставинах говорити вже не доведеться. Якщо Москва погодиться на перемир’я на цих умовах, то це, безперечно, стане великим полегшенням для людей в Україні та для військовослужбовців з обох боків фронту. Однак у геополітичному плані такий сценарій, швидше за все, означатиме початок нової фази невизначеності в Європі – адже тоді Росія зможе зібратися з силами і потім розраховуватимемо на те, що редукований до країн Європи блок НАТО вже не буде таким серйозним противником, яким він був раніше”.
Eesti Päevaleht – Естонія. У своїй статті для талліннської Eesti Päevaleht голова комітету з оборони парламенту Естонії Калєв Стоїческу шкодує, як тепер розвиваються події:
“Більше ніхто не говорить про відповідальність Путіна. Більше не вважається за необхідне виставити Росії умови для цих переговорів, не кажучи вже про те, щоб притягнути її до відповідальності за агресію та військові злочини. Задовольнити умови Росії означало б грубо зневажити міжнародне право, і навіть права вільних держав і народів. … Все ще може змінитися, але поки що Росія має всі підстави для оптимістичного настрою”.
La Repubblica – Італія. Римська La Repubblica радить Європі подумати про ідеї Трампа:
“Поділ України за рахунок перемир’я на два регіони – на кшталт того, як у 1953 році по 38-й паралелі північної широти була поділена Корея, – стане найспірнішим пунктом. Не в останню чергу тому, що новий кордон протягнеться більш ніж на 1000 кілометрів – і для спостереження за ним буде потрібний великий військовий контингент, який міг би прибути з Європи та Туреччини. Та й із Італії теж! Тому Європа має змінити свій підхід та почати співпрацювати з президентом США.
… Немає сумнівів у тому, що Трамп виступає за радикальний розрив з минулим, але Європа, як і раніше, зацікавлена у зміцненні атлантичного союзу, а це означає, що необхідно прийняти виклик і спільно виробити “неконвенційний” підхід – щоб знайти вихід із конфліктів, за якими досі так і не
було рішення”.
Avvenire – Італія. Підходи Путіна і Трампа якнайкраще доповнюють один одного, – журиться міланський католицький вісник Avvenire:
“Вони будуть говорити про переговори, мир і нові угоди. Але за всім цим ховається практично незавуальований! – видобуток, який обидва вже відчули: нові території для святої Матінки-Русі (Донецьк, Луганськ, Маріуполь) та рідкісноземельні елементи для Вашингтона (літій, берилій, лантан, церій, неодим та вуглеводні) вартістю 500 мільярдів. Цього буде цілком достатньо, щоб компенсувати витрати та потиснути плоди з тих 174 мільярдів доларів, які США досі витратили на підтримку Києва. Послуга за послугу – така меркантильна логіка Трампа. Послуга за послугу – така логіка путінського неоімперіалізму”.
Le Temps – Швейцарія. 12 лютого 2025 року стало днем, який дозволив нам зрозуміти гірку очевидність того, що відбувається, – такий аналіз женевської газети Le Temps:
“Чи запросять на ці мирні переговори Україну? … “Цікаве питання”, – такий коментар дозволив собі Трамп, наче він ніколи про це не замислювався. Водночас він закликав Зеленського провести в Україні президентські вибори – ну прямо класика російської пропаганди. Володимир Путін – він же рекордсмен серед диктаторів за кількістю електоральних ходок! Цілком не має сенсу задаватися питанням, наскільки неосвічений і цинічний Трамп. Увечері 12 лютого 2025 року нам відкрилася очевидність, що викликає побоювання і занепокоєння: Україна та її європейські союзники більше не можуть розраховувати на Сполучені Штати”.
The Daily Telegraph – Великобританія. Європі не личить стогнати і скаржитися тепер, коли віжки в свої руки взяв Трамп, – вважає лондонська The Daily Telegraph:
“Звичайно ж, ціла низка європейських столиць з обуренням відреагує на перспективу того, що майбутнє їхнього континенту вирішуватиметься без їхньої безпосередньої участі. …Але глави держав та урядів, які незважаючи на неодноразові попередження так і не спромоглися збільшити витрати на оборону, зараз уже навряд чи мають можливість заперечувати. Давно настав час збагнути, що Європа повинна сама взяти на себе відповідальність за власну оборону, і зробити це потрібно було ще тоді, коли Барак Обама залишив безкарним порушення червоних ліній, ним же самим проведених у Сирії.
… Той факт, що цей урок залишився невивченим, свідчить, швидше, про промахи Європи, які повторюються щоразу, а не про віроломство Вашингтона”.