Ціни на нафту різко зросли після ударів США по ядерних об’єктах Ірану

Ціни на нафту стрімко піднялися до найвищих позначок з січня після того, як Сполучені Штати у вихідні долучилися до ізраїльських ударів по ядерних об’єктах Ірану, що викликало побоювання щодо стабільності постачання енергоносіїв. Про це повідомляє агентство Reuters.
Ф’ючерси на нафту Brent піднялися на $1,52 (1,97%) до $78,53 за барель, а WTI зросли на $1,51 (2,04%) до $75,35. До цього обидва індикатори демонстрували стрибок понад 3% — до $81,40 і $78,40 відповідно, що стало п’ятимісячним максимумом, перш ніж трохи скоригувалися.
Причиною стрибка стало оголошення Президента США Дональда Трампа про те, що він “знищив” ключові ядерні об’єкти Ірану під час атак, які відбулися у співпраці з Ізраїлем, на тлі загострення ситуації на Близькому Сході. Іран, своєю чергою, пообіцяв відповісти. Нагадаємо, країна є третім за обсягами видобутку нафти в ОПЕК.
Учасники ринку не виключають подальшого зростання вартості нафти на тлі побоювань, що Іран може реалізувати погрозу перекрити Ормузьку протоку — маршрут, через який проходить близько 20% світового експорту нафти.
“Поточна геополітична ескалація є ключовим фактором, що може штовхнути ціни на Brent ще вище — до $100, а $120 за барель виглядає дедалі реалістичнішим”, — заявила Сугандха Сачдева, засновниця дослідницької компанії SS WealthStreet з Нью-Делі.
Іранське держтелебачення Press TV повідомило, що парламент країни ухвалив рішення про закриття протоки. Раніше такі погрози лунали неодноразово, однак жодного разу не були втілені.
“Ризики пошкодження нафтової інфраструктури суттєво зросли”, — відзначила старша аналітикиня Sparta Commodities Джун Го.
Вона зазначила, що хоч у регіоні є альтернативні маршрути, частину поставок не вдасться реалізувати у разі блокування Ормузької протоки. Судноплавні компанії також дедалі більше уникають цього регіону, додала вона.
Згідно з прогнозом Goldman Sachs, якщо транспортування через Ормузьку протоку скоротиться наполовину хоча б на місяць, ціна Brent може тимчасово сягнути $110 за барель, а зниження постачання триватиме ще близько 11 місяців на рівні 10%.