У Раді пояснили, коли ухвалять закон про страхування життя волонтерів

До кінця року у парламенті очікують ухвалити у першому читанні законопроєкт №10040 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підтримки волонтерської діяльності в умовах воєнного стану». Про це заявила Олена Шуляк, голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.
Метою законопроєкту є звільнення від оподаткування благодійних фондів та громадських організацій, які займаються страхуванням життя і здоров’я волонтерів. Шуляк наголосила, що документ був зареєстрований ще у вересні 2023 року, однак через тривалі погодження, зокрема з Міністерством фінансів, його досі не змогли винести на голосування навіть у першому читанні.
За словами Шуляк, в Україні з 2015 року діє закон «Про волонтерську діяльність», але за цей час лише близько 40 волонтерів або їхні родини отримали передбачену допомогу. Громадські та благодійні організації готові самостійно займатися страхуванням волонтерів, щоб забезпечити виплати у разі їх смерті чи травмування. Однак цьому перешкоджає чинна норма Податкового кодексу, за якою страхові платежі за договорами страхування життя і здоров’я волонтерів підлягають оподаткуванню ПДФО. Законопроєкт передбачає скасування цього податку.
“Сам законопроєкт №10040 ми зареєстрували рівно рік тому – у вересні 2023 року, але до цього часу його не вдалося зрушити з місця. Його вдалося погодити з податковим комітетом, але Міністерство фінансів нам довгий час не давало дійти консенсусу. Зокрема, через те, що були побоювання, що це може стати джерелом схем по ухиленню від оподаткування і для виведення коштів. Це нонсенс з точки зору механіки роботи благодійних фондів. І це абсолютно типова практика для США, Канади і ЄС. Їхній досвід наочно вказує на те, що страхування волонтерів необхідне за умови пом’якшення оподаткування”, – наголосила Шуляк.
Наразі, за її словами, триває фінальний етап узгодження змін із Міністерством фінансів, що дає надію на ухвалення законопроєкту в першому читанні до кінця 2024 року.