ЄС та світ

У Словаччині заявили, що Україна повинна компенсувати надану їй військову допомогу

Словацька національна партія (SNS), яка входить до чинної правлячої коаліції в Словаччині, виступила з заявою про те, що Україна повинна компенсувати надану їй військову допомогу. Відповідну позицію озвучила директорка офісу голови SNS Зузана Шкопцова в коментарі агентству TASR.

У партії вважають, що після підписання українсько-американської угоди про співпрацю в сфері розробки мінеральних ресурсів, Київ зобов’язаний врахувати і внесок європейських країн у свою оборону. В SNS закликають прем’єр-міністра Роберта Фіцо ініціювати розгляд цього питання на рівні Європейської ради та домагатися залучення країн ЄС до доступу до українських надр.

«У світовій історії ще не було такого прецеденту, коли глава держави підписує угоду, що фактично передає право на використання всіх мінеральних ресурсів іноземній державі. Президент Зеленський надав таку можливість США. Але водночас допомога ЄС за обсягами наближається до американської. Якщо Україна віддасть надра США, чим вона буде компенсувати підтримку Європі?» — заявила Шкопцова, підкресливши, що така ситуація є нелогічною та суперечить етичним нормам.

Голова SNS Андрей Данко планує 26 травня обговорити це питання з міністром фінансів Ладіславом Каменіцьким. Йдеться про доручення міністерству провести оцінку обсягів допомоги, яку Словаччина надала Україні, та підготувати офіційний пакет документів для звернення до прем’єра.

У партії стверджують, що загальна сума підтримки, наданої Українській державі, перевищує три мільярди євро. На думку SNS, якщо Київ бере на себе зобов’язання щодо відшкодування допомоги США, то європейські партнери також повинні отримати адекватну компенсацію.

«Якщо Україна вже погодилася сплатити підтримку Сполученим Штатам, незрозуміло, чому аналогічного підходу не застосовано до Європейського Союзу», — додала Шкопцова.

За її словами, SNS розраховує, що прем’єр Роберт Фіцо порушить цю тему на найближчому саміті лідерів ЄС.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Біткоїн на шляху до $90-100 тис.: експерти прогнозують осіннє зростання

Тим часом у квітні 2025 року європейська прокуратура розпочала розслідування щодо фінансових втрат ЄС, пов’язаних з військовою допомогою Україні, наданою Словаччиною за рахунок спеціального фонду. Хоча нинішній уряд Роберта Фіцо призупинив постачання озброєння з державних резервів, він не блокує комерційні поставки зі сторони приватного оборонного сектору.

У період діяльності попереднього уряду Словаччина передала Україні танки, системи С-300, літаки МіГ-29, а також значні обсяги боєприпасів. Як повідомляв колишній міністр оборони Ярослав Надь, левова частка снарядів калібру 155 мм, вироблених на словацьких підприємствах, продовжує надходити в Україну.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку