Україна може платити більше за затримані поставки озброєнь: розслідування УП

Державна компанія “Спецтехноекспорт”, яка донедавна підпорядковувалася Головному управлінню розвідки (ГУР) Міністерства оборони України, опинилася в центрі скандалу через можливі затримки у постачанні озброєнь та завищення їх вартості. Про це повідомляють журналісти Української Правди у своєму розслідуванні.
За даними розслідувачів, значна кількість великих оборонних контрактів не виконується вчасно, що змушує Україну подавати судові позови проти власних постачальників, витрачаючи при цьому ресурси й час. Така ситуація критично впливає на оперативність отримання зброї, яка є життєво необхідною для забезпечення обороноздатності країни.
Один із ключових моментів, висвітлених у розслідуванні, полягає в тому, що ціни на озброєння часто завищуються в кілька разів. При цьому контроль за ціноутворенням залишається недостатнім, що дозволяє компаніям, залученим до спеціальних імпортних закупівель, працювати з мінімальним наглядом з боку державних органів.
У розпорядженні Української Правди опинився лист від керівника “Спецтехноекспорту” Олексія Петрова, адресований заступнику міністра оборони. У ньому Петров стверджує, що причиною невиконання контрактів є ненадійність іноземних постачальників, з якими “Спецтехноекспорт” укладав угоди, а не недоліки української компанії.
Як стало відомо, “Спецтехноекспорт” вже повернув державі близько 9 мільярдів гривень, що були сплачені за озброєння в рамках контрактів, за якими Збройні сили України, ймовірно, так і не отримали відповідні поставки.
Зараз українські суди розглядають десятки позовів від Міністерства оборони до “Спецтехноекспорту”, який залишається під контролем ГУР МО, зазначається у розслідуванні.