Україна планує налагодити власне виробництво чипів

Кабінет Міністрів України затвердив Стратегію інновацій до 2030 року від Мінцифри, згідно з якою планується налагодити власне виробництво чипів. Про це повідомляє Forbes.
Мінцифри наразі розглядає два сценарії для запуску виробництва мікросхем. Перший передбачає ліцензування готової технології «під ключ». У цьому випадку буде залучено компанію-ліцензіара, яка відповідатиме за будівництво заводу, налаштування обладнання та запуск пілотної лінії. Це дозволить державі володіти контрольним пакетом акцій фабрики, що забезпечить пріоритет для потреб оборонно-промислового комплексу та науково-дослідних проєктів.
Другий варіант — співпраця з стратегічним партнером на комерційних засадах, де держава отримає міноритарну частку. Це дасть змогу квотувати замовлення відповідно до власних інтересів. Серед потенційних партнерів розглядаються такі компанії, як австрійська AMS, французька CMP, німецькі IHP і X-FAB, французько-італійська STMicro, китайська LFoundry та ізраїльська TowerSemiconductors.
Мінцифри планує запуск виробництва чипів з розмірами 180, 130 і 110 нанометрів. Хоча ці розробки не є передовими порівняно з технологіями 1,8 і 4 нанометри, які розробляють Intel і TSMC, такі чипи здатні задовольнити потреби оборонного, аграрного та автомобільного секторів.
Як пояснив Олександр Груданов, учасник робочої групи при Мінцифри, менші напівпровідники розміром 10 чи 7 нанометрів зазвичай використовуються у смартфонах, дата-центрах і для розробки штучного інтелекту. Водночас їх виробництво є висококонкурентним і потребує інвестицій у десятки мільярдів доларів.