Україні загрожує скорочення міжнародної допомоги з 2025 року
Експерти Кільського інституту світової економіки прогнозують, що допомога Україні з боку ключових західних партнерів може суттєво зменшитися з 2025 року. Такі висновки було зроблено у свіжому дослідженні Ukraine Support Tracker, оприлюдненому 10 жовтня, повідомляє Укрінформ.
У дослідженні йдеться про можливі ризики для подальшої підтримки України. Серед ключових факторів, які можуть вплинути на скорочення допомоги, називають можливе переобрання Дональда Трампа на пост президента США. Його другий термін може призвести до блокування нових пакетів допомоги Україні в Конгресі. Також розглядається ймовірність того, що європейські країни можуть перейти до використання альтернативних схем фінансування, зокрема використання заморожених російських активів або нових внесків НАТО, що може частково замінити поточну фінансову підтримку з боку Європи.
Водночас автори дослідження зауважують, що в літні місяці 2024 року допомога Україні від західних країн зросла у порівнянні з весною, головним чином завдяки збільшенню фінансування для економічної стабілізації країни. Загалом, у липні та серпні Україна отримала близько 14,6 мільярда євро допомоги. У липні значна частина цієї суми, близько 5,5 мільярда євро, була спрямована на військову допомогу. У серпні акцент змістився на фінансову підтримку — 7,9 мільярда євро було виділено для стабілізації економіки та реконструкції, зокрема через Механізм ЄС для України, який надав 2,8 мільярда євро позик і 1,5 мільярда євро грантів.
Важливим джерелом фінансування також залишаються США, які надали Україні 3,5 мільярда євро фінансової допомоги через Світовий банк. Водночас гуманітарна допомога залишалася відносно скромною — лише 0,2 мільярда євро в липні та менш як 0,1 мільярда євро в серпні.
П’єтро Бомпрецці, керівник проєкту Ukraine Support Tracker, наголосив, що хоч допомога на реконструкцію та гуманітарні потреби є важливою, ці напрямки досі залишаються недостатньо профінансованими. З огляду на наближення зимового періоду, західним партнерам варто збільшити допомогу, зокрема для відновлення критичної інфраструктури та енергетичних систем, зруйнованих під час російських атак.
Експерти також застерігають, що можливе скорочення допомоги у 2025 році може мати серйозні наслідки. Якщо Трамп переможе на виборах у США, військова допомога Україні може знизитися до 34 мільярдів євро, а фінансова підтримка впаде до 46 мільярдів євро. Додаткові ризики створює Німеччина, яка вже оголосила про намір скоротити свої військові асигнування для України вдвічі, що може спричинити аналогічні дії з боку інших європейських партнерів.
У разі реалізації найгіршого сценарію, загальний обсяг допомоги Україні у 2025 році може скоротитися до 55 мільярдів євро, порівняно з очікуваними понад 100 мільярдів євро. Проте нові механізми фінансування, такі як внески НАТО або кредити, отримані від заморожених російських активів, можуть забезпечити додатково до 40 мільярдів євро для військової допомоги. Однак ці заходи можуть бути тимчасовими і не замінять постійної двосторонньої підтримки.
Бомпрецці наголосив, що нові схеми фінансування, хоч і важливі, не є масштабними і можуть виявитися лише короткостроковими рішеннями. Україні потрібна постійна й стабільна фінансова підтримка для подолання викликів, з якими вона стикається через війну.