Україна

Українцям відкрили доступ до Гаазького Реєстру збитків: як подати заяву за знищене майно

У квітні 2024 року в Гаазі було офіційно запущено процес прийому заяв про збитки, завдані українцям внаслідок агресії Росії. Тепер усі українці, чиє житло було пошкоджене або знищене в результаті бойових дій, можуть подати заяву до міжнародного Реєстру збитків (RD4U), який стане основою для майбутніх репарацій. Ця платформа вже отримала понад 10 тисяч заяв, що свідчить про значний інтерес і потребу в документуванні збитків.

Міжнародний Реєстр збитків був створений спільними зусиллями України, Європейського Союзу та ще 42 країн, а його технічний запуск відбувся під час конференції “Відновлення справедливості для України”. Ця ініціатива спрямована на збирання доказів і заяв про втрати, пошкодження та збитки, завдані внаслідок російської агресії, починаючи з 24 лютого 2022 року.

Реєстр збитків охоплює 40 різних категорій заяв, серед яких найбільш значущі: втрати житла, катування, тілесні ушкодження, втрати майна та доходів, пошкодження інфраструктури, збитки культурній спадщині та довкіллю. Кожна заява буде проходити обробку, а доказова база, зібрана в межах цієї програми, стане основою для майбутніх рішень щодо компенсацій.

З моменту запуску системи найбільше заяв стосуються категорії “Пошкодження або знищення житлового нерухомого майна”. На цей момент зареєстровано понад 10 тисяч таких заяв від жителів 621 населеного пункту, розташованих у 19 областях України та місті Києві. Більшість із цих заяв стосується пошкоджених або знищених квартир, і значна частина збитків була спричинена бойовими діями, артилерійськими обстрілами та повітряними атаками. Цікаво, що середній розмір збитків, зафіксований у заявках, становить близько 54 тисяч євро.

Подати заяву до Реєстру можуть як фізичні особи, так і держава Україна. Власники житла можуть подати заяву по кожному пошкодженому або знищеному об’єкту, навіть якщо нерухомість має кількох співвласників – у такому випадку кожен із них має подати свою заяву окремо. Документи можна подавати українською або англійською мовою, і процедура є безкоштовною.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  У ЗСУ заперечили проблеми з фортифікаційними спорудами

Спочатку заявники мали обов’язково брати участь у державній програмі “єВідновлення” та мати акт обстеження пошкодженого майна, але ці вимоги були скасовані для спрощення подачі заяв. Нині подати заяву до міжнародного Реєстру збитків можна через вебпортал або мобільний додаток “Дія”, що робить процес доступним для більшої кількості людей, включаючи тих, у кого право власності на нерухомість не було зареєстроване або майно знаходиться на окупованих територіях.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку