Уряд не має наміру примусово повертати чоловіків в Україну: посол Василь Зварич
Питання примусового повернення українських чоловіків призовного віку з-за кордону набуває дедалі більшої актуальності в умовах триваючої війни. Багато громадян України, особливо чоловіків у віці від 18 до 65 років, знаходяться за межами країни, рятуючись від військових дій або маючи тимчасовий захист у різних державах ЄС. Однак уряд України не має наміру вдаватися до примусових заходів щодо їх повернення. Про це заявив посол України в Чехії Василь Зварич, підкресливши, що мотивація має бути на рівні особистої свідомості кожного громадянина.
“Я хочу заспокоїти всіх, що не йдеться про примусові заходи щодо повернення українців, особливо тих, хто мобілізаційного віку, на батьківщину. Мотивація тут полягає в особистій свідомості кожного громадянина України. Ми вважаємо, що всі українці, незалежно від місця проживання, мають обов’язок перед своєю країною – захищати Вітчизну. Звісно, це вибір кожного, хто з певних причин опинився за кордоном”, – наголосив Зварич у коментарі для “Радіо Свобода”.
Він також зазначив, що завдання держави полягає в тому, щоб створити відповідні умови для тих, хто бажає повернутися на батьківщину і взяти участь в обороні країни.
Це важливе роз’яснення, яке розвіює побоювання серед українців за кордоном, особливо серед тих, хто має тимчасовий захист у країнах ЄС. Посол підкреслив, що головним мотиватором до повернення повинна бути особиста свідомість і відчуття обов’язку кожного українця перед своєю державою. Кожен громадянин, незалежно від того, де він зараз перебуває, має право зробити власний вибір — повернутися до України або залишитися за кордоном.
Зварич акцентував увагу на тому, що примусове повернення не є метою уряду. Натомість, держава має створити такі умови, щоб ті, хто хоче повернутися і захищати свою країну, могли це зробити без перешкод. Важливо, щоб держава забезпечила необхідні ресурси і підтримку тим, хто вирішить повернутися, адже багато громадян виїхали через нестабільну ситуацію та потребують гарантій безпеки та соціальної підтримки.
За офіційними даними Міністерства внутрішніх справ Чехії, у країні проживає близько 253 тисяч українських чоловіків, з яких понад 95 тисяч знаходяться під тимчасовим захистом і підпадають під вікову категорію від 18 до 65 років. Незважаючи на значну кількість громадян України, які отримали тимчасовий захист, питання примусового повернення залишається виключеним з порядку денного, адже держава сподівається на добровільне повернення тих, хто відчуває відповідальність за захист своєї країни.
Статистика Євростату свідчить про те, що загалом у ЄС статус тимчасового захисту отримали близько 4,32 млн українських біженців. При цьому більшість біженців зосереджена в трьох країнах ЄС — Німеччині, Польщі та Чехії. Зокрема, Німеччина прийняла найбільшу кількість українських біженців — 1,34 млн осіб, що становить 31,2% від загальної кількості. Польща знаходиться на другому місці з 965 тис. біженців (22,4%), а Чехія — на третьому з 360 тис. осіб (8,4%).
Взагалі на даний час поза межами України перебувають 7,5 млн біженців, про це заявив Президент України під час пресконференції 27 серпня.