В Європі розробляється план поступового послаблення залежності НАТО від Сполучених Штатів: Financial Times

В Європі активно ведуться консультації щодо створення плану, який дозволив би поступово зменшити залежність країн НАТО від Сполучених Штатів у питаннях оборони в межах Північноатлантичного альянсу. Про це повідомляє Financial Times, посилаючись на власні джерела серед європейських посадовців, обізнаних у деталях переговорів.
Як пише видання, Велика Британія, Франція, Німеччина та держави Північної Європи є учасниками неформальних, але водночас структурованих дискусій, під час яких обговорюється можливість поступового перекладання фінансової та військової відповідальності за безпеку Європи з Вашингтона на європейські столиці. За словами чотирьох європейських чиновників, такі консультації є відповіддю на неодноразові заяви Президента США Дональда Трампа про можливість одностороннього виходу Сполучених Штатів із НАТО.
Основна мета цих переговорів — напрацювати план, який дозволить уникнути хаосу в разі різкої зміни політики США щодо Альянсу та запевнити Вашингтон у готовності європейських союзників узяти на себе більшу частину витрат і обов’язків у сфері оборони континенту. Очікується, що напрацьовані пропозиції будуть представлені американській стороні вже до червневого саміту лідерів НАТО, який пройде в Гаазі.
Згідно з планом, який обговорюється, європейські країни мають взяти на себе зобов’язання суттєво збільшити витрати на оборону та наростити власний військовий потенціал. Це має стати демонстрацією серйозних намірів і поступом у напрямку посилення автономії Європи у сфері безпеки. За задумом авторів ініціативи, такі кроки дозволять переконати Вашингтон і особисто Дональда Трампа в тому, що Європа готова поступово перебирати на себе більшу відповідальність за власний захист. Водночас це дасть змогу США зосередити більше уваги та ресурсів на азійському регіоні.
Financial Times окремо наголошує, що на сьогодні Сполучені Штати залишаються ключовим і незамінним елементом європейської системи безпеки. Вашингтон витрачає на оборону більше, ніж усі інші країни НАТО разом узяті. Крім того, США забезпечують Альянс військовим потенціалом, якого бракує континентальним союзникам.
Йдеться насамперед про американські сили ядерного стримування, потужну військово-повітряну та військово-морську присутність, а також про управління стратегічними базами на території Європи. Наразі близько 80 тисяч американських військовослужбовців постійно дислокуються в Європі, що є безпрецедентною підтримкою для європейської безпеки.
Європейські лідери усвідомлюють цю залежність і прагнуть знайти компромісний шлях, який би одночасно гарантував стабільність Альянсу та дозволив поступово розподілити відповідальність за оборону континенту між європейськими столицями.