Україна

В Україні приховали мільярд гривень на протезування військових: очільниця Патронатної служби “Азову”

В Україні зник мільярд гривень, виділений на протезування військових, як зазначила керівниця Патронатної служби полку “Азов” Олена Толкачова у своїй колонці для “Української правди”.

За її словами, 2024 рік наближається до завершення, і державні установи знову стикаються з типовою проблемою – освоєння коштів або їх повернення до бюджету. Проблема полягає в тому, що мільярд гривень, передбачений на протезування військових, може так і залишитися невикористаним через небажання Міністерства соціальної політики, очолюваного Оксаною Жолнович, підвищити граничну вартість протезів та внести зміни до законодавства в цій сфері. В результаті військові, які потребують сучасних протезів, змушені шукати кошти самостійно або звертатися до благодійників, адже держава не забезпечує їх необхідною допомогою.

Суть проблеми

З моменту початку повномасштабної війни близько 60 тисяч українців перенесли ампутацію кінцівок. Точна кількість військовослужбовців, які потребують протезування, є секретною, але їх тисячі.Протезування регулюється двома постановами: №321, яка стосується первинного протезування, і №518, що регулює вторинне протезування. У 2024 році держава виділила понад 4,2 млрд грн на протезування за постановою №321 і 1 млрд 61 млн грн за постановою №518.

Однак, до 30 липня 2024 року використано лише 60% коштів за постановою №321 і всього 3% за постановою №518. Причина в тому, що Мінсоц закладає надто низькі граничні суми на протези, що робить їх малопридатними для військових, які потребують високоякісних і функціональних протезів.

Абсурд ситуації

У той час, як у бюджеті залишається невикористаний мільярд, військові збирають кошти самостійно для того, щоб отримати протези, які дійсно відповідають їхнім потребам. Наприклад, за постановою №518 протез ноги можна отримати тільки через рік після первинного протезування, що є значним обмеженням. Держава фактично пропонує військовим спочатку носити нефункціональний протез, а потім, через рік, якщо вони все ще матимуть потребу, отримати кошти на функціональний. Але навіть цієї суми недостатньо для придбання протезу підвищеної функціональності, який дозволив би військовому повернутися до служби.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Укрпошта анонсувала закупівлю електричних трициклів для листонош

Невраховані фактори

Окрім низьких граничних цін, Мінсоц припустився ще однієї помилки. Наприклад, при дезартикуляції стегна (найвищий рівень ампутації) держава компенсує лише 481 тисячу гривень, тоді як у випадку ампутації вище коліна, коли збережена стегнова кістка, компенсують 824 тисячі. Такі прорахунки показують, що бійці з більш складними випадками ампутації отримують менші виплати, ніж ті, чия ампутація є менш складною.

В Україні приховали мільярд гривень на протезування військових: очільниця Патронатної служби "Азову"
Фото: pravda.com.ua

Проблеми для Міністерства оборони

Зміни, внесені Міністерством оборони до постанови №410, передбачають можливість повернення до служби військових з протезами. Однак для цього їм потрібні високоякісні протези, наприклад, колінний модуль Genium вартістю 3-4 млн грн. Але без належного фінансування цих протезів кількість військових, здатних повернутися до строю, залишатиметься обмеженою.

Таким чином, уже можна передбачити, що рішення Мінсоцу спричинять серйозні проблеми для Міноборони, оскільки військові не зможуть ефективно повернутися на службу через відсутність якісних протезів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку