Україна

Вартість відновлення України зросте втричі порівняно з попередніми оцінками збитків: Шуляк

За попередніми оцінками, бойові дії Росії призвели до руйнування або пошкодження понад 50% житлового фонду в Україні. У деяких населених пунктах практично немає вцілілих будівель. Рішення про відновлення цих міст і сіл будуть прийматися з урахуванням багатьох факторів, зокрема можливості повернення хоча б половини їхнього населення. Про це заявила голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк в інтерв’ю для РБК-Україна.

Шуляк послалася на оцінки Київської школи економіки, за якими з початку повномасштабного вторгнення Росії прямі збитки Україні перевищили 157 мільярдів доларів. Найбільші втрати зафіксовані в Донецькій, Харківській, Луганській, Запорізькій та Херсонській областях.

Основну частку прямих збитків у цих регіонах становлять втрати житлового фонду — майже 59 мільярдів доларів, та інфраструктури — близько 40 мільярдів доларів.

“Тільки на початок 2024 року, через бойові дії пошкоджено чи зруйновано 50% житлового фонду у значній кількості населених пунктів. Найбільші руйнування житла у таких містах як Маріуполь, Харків, Чернігів, Сєвєродонецьк, Рубіжне, Бахмут, Мар’їнка, Лисичанськ, Попасна, Ізюм та Волноваха. Деякі з них зруйновано вщент. Наприклад, у Сєвєродонецьку пошкоджено 90% житлового фонду, такі міста як Бахмут і Мар’їнка майже не мають непошкоджених будівель”, — зазначила Шуляк.

Вона підкреслила, що відновлення України обійдеться щонайменше втричі дорожче за нинішню оцінку збитків. За підрахунками Світового банку, загальна вартість відбудови країни протягом наступного десятиліття становить 486 мільярдів доларів.

Шуляк також повідомила, що готується спеціальне законодавство, яке регулюватиме всі аспекти відновлення зруйнованих населених пунктів. Законопроєкт “Про основні засади відновлення” знаходиться на етапі доопрацювання, і вже було проведено публічні консультації за участю понад тисячі експертів та стейкхолдерів.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  "Укрпошта" дозволить забирати посилки у відділеннях без черги

“Зараз ми збираємо всі отримані пропозиції, оформлюємо їх і направимо до Мінвідновлення. Вони також їх доопрацюють і на розгляд парламенту ми вже представимо спільний продукт. Потреба у ньому беззаперечна – потрібно на рівні законодавства прописати дуже багато речей. Зокрема, яким чином проводити відбудову зруйнованих населених пунктів, за якими критеріями. Є питання і по розподілу повноважень – що робить Кабмін, що робить Агентство відновлення, що роблять органи місцевого самоврядування. Це важливо зафіксувати на рівні закону”, — зазначила вона.

Рішення про відновлення зруйнованих міст буде прийматися на основі кількох критеріїв: рівень знищення житла, можливість повернення щонайменше 50% населення, а також наявність критичної інфраструктури — водопостачання, електроенергії, опалення тощо.

Шуляк наголосила, що відновлення міст і сіл можливе тільки після чіткого визначення критеріїв та підготовки законодавчої бази для регулювання цього процесу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку