ЄС та світ

Вчені розпочали роботу зі створення штучної людської ДНК

У Кембриджі стартував безпрецедентний науковий проєкт, у межах якого дослідники мають намір із нуля, на атомарному рівні, відтворити структурні елементи людської ДНК, використовуючи базові хімічні елементи. Про це повідомляє BBC.

Досі подібні дослідження були суворо заборонені через занепокоєння щодо потенційних наслідків редагування людського геному — зокрема ризику появи так званих дизайнерських дітей з наперед заданими характеристиками або інших непередбачуваних та незворотних змін у майбутньому.

Попри ці побоювання, британська благодійна організація Wellcome Trust — найбільша у світі в галузі медицини — профінансувала проєкт, виділивши на нього 10 мільйонів фунтів стерлінгів. Там пояснили своє рішення тим, що потенційна користь від цього дослідження значно переважає пов’язані з ним ризики, оскільки воно може дати потужний імпульс у пошуках ліків проти невиліковних захворювань.

За словами Джуліана Сейла з Лабораторії молекулярної біології MRC у Кембриджі, одного з провідних учасників дослідження, ця робота може стати проривом у біології, вивівши науку на принципово новий рівень:

“Можна робити з генами буквально будь-що — без жодних обмежень. Йдеться про методи лікування, які в міру старіння пацієнта точково покращуватимуть його стан, у результаті забезпечуючи здоровішу старість, із меншою кількістю хвороб. За допомогою цього методу ми хочемо навчитися створювати стійкі до тієї чи іншої хвороби клітини, якими можна буде замінювати уражені ділянки тканин та органів — наприклад, печінки, серця чи навіть імунної системи”.

Нова ініціатива під назвою “Синтетичний геном людини” може дозволити не лише зчитувати, а й відтворювати фрагменти ДНК, а згодом — потенційно й усю її молекулу. Першим кроком у цьому напрямі стане навчання синтезу великих ділянок людської ДНК, включно з синтетичними хромосомами, які містять гени, що відповідають за розвиток, регенерацію тканин і життєдіяльність організму. Надалі дослідники зможуть експериментально вивчати функції окремих генів, аби краще зрозуміти, як саме вони регулюють роботу людського тіла.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Ердоган назвав себе та Путіна "двома лідерами світу"

Водночас критики вбачають загрозу в тому, що такі дослідження можуть відкрити шлях недобросовісним науковцям, які прагнутимуть створити генетично вдосконалених людей.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку